| anonim_4396 a întrebat:

Ce trebuie pentru pensionarea pe caz de boala? Ce acte trebuie sa aduc?

Răspuns Câştigător
carla
| carla a răspuns:

Asta am gasit pe net, dar eu zis sa suni la Casa de Pensii din zona ta.
Trebuie sa va adresati Casei Teritoriale de Pensii. Asiguratii care si-au pierdut capacitatea de munca datorita unei boli obisnuite sau unor accidente care nu au legatura cu munca beneficiaza de pensie de invaliditate, daca indeplinesc stagiul de cotizare necesar in raport cu varsta, conform Legii nr.19/2000.

Pentru a beneficia de pensie de invaliditate sunt necesare urmatoarele acte, dupa caz:
- cerere pentru înscrierea la pensie de invaliditate
- decizia medicala emisa de medicul expert al asigurarilor sociale;
- adeverinta din care sa rezulte încetarea platii indemnizatiei pentru incapacitate temporara de munca si cuantumul acesteia (unde este cazul )
- carnetul de munca (original si copie);
- carnetul de asigurari sociale (original si copie);
- alte acte prevazute de lege privind vechimea în munca sau vechimea în serviciu realizata în alte sectoare de activitate;
- livretul militar (original si copie);
- diploma de studii (original si copie) si foaie matricola (original si copie) sau adeverinta din care sa rezulte durata normala si perioada anilor de studii absolviti la zi, precum si certificarea absolvirii acestora;
- pentru persoanele care au urmat cursurile unor institutii de învatamânt universitar în strainatate este necesara dovada recunoasterii acestora de catre statul roman;
- adeverinta privind sporurile si adaosurile reglementate prin lege sau prin contractul colectiv/individual de munca pentru perioada 01.04.1992-01.04.2001;
- adeverinta privind conditiile de munca speciale si/sau deosebite;
- dovada certificarii stagiului de cotizare;
- dovada calitatii de beneficiar al Legii nr. 42/1990, al Decret-Lege nr.118/1990 ( certificat de luptator si brevet )
procura speciala pentru mandatar (unde este cazul).

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Angajatorul trimite actele de pensionare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce acte imi sunt necesare pentru pensionare pe caz de boala, afectiuni psihice

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am 40 ani si 20ani vechime in munca cu boala astm bronsic cronic. Cui trebui sa ma adresez sa beneficiez de pensie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La astm e pensie?!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am 17 ani si 11 luni si sufar de astm bronsic si vreau sa stiu daca la 18 ani primesc pensie

| Nedelcu_Lucia_1972 a răspuns:

Ce acte trebuie sa aduc pentru pensionarea pe caz de boala?

| Sanda_Mariana_1963 a răspuns:

Acte necesare pentru pensie de boala.

| Nikivit_Bogdanica_1965 a răspuns:

Ce acte trebuie pentru pensionare in caz de boala?

| Ionescu_Mihaela_1969 a răspuns:

Ce trebuie pentru inscrierea in grad de handicap in asmul bronsic?