| anonim_4396 a întrebat:

Chiar a fost opresa femeia in trecut sau nu a stiut sa isi croiasca drumul in "lumea barbatilor"? Am vazut aseara filmul "The Imitation Game " si la un moment dat armata cauta oameni inteligenti dand un rebus in ziar si cine il face sub 6 minute ar trebui sa se prezinte in armata. Era o sala plina de barbati si inainte sa inceapa un alt test a venit si o femeie care a vrut sa intre dar cel de la intrare ( am uitat sa spun, acest film e dupa o fapta reala pentrecuta in timpul ceilui de al 2 razboi mondial) nu a lasat-o spunandu-i ca secretarele sunt la etajul al 2, pe scurt, aici sunt inteligentii proastele sunt la etajul de sus. Cu astea spuse, ea a aratat ca a facut rebusul sub timpul limita deci vroia sa intre in sala si a fost lasa de cel care "conducea" acel test. SI asta m-a facut sa ma gandesc. Poate femeia a fost "opresa" in trecut, nu e ca am citit mult despre asta, dar totusi cand vezi o minte sclipitoare, nu cred ca "conteaza sexul acelei persoane, dar te intereseaza inteligenta acesteia. Ce vreau sa spun cu astea, eu nu cred ca mai ales un om de stiinta nu ar fi apreciat o minte sclipitoare chiar daca este femeie, in cat cineva sa zica ca a fost opresa femeia mereu sau ca a fost " trasa" in jos de barbati. Alt motiv al intrebari e ca azi dimineata am inceput sa vad un documentar cu al 2 razboi mondial si pe la minutul 10 arata "mai marii oameni" ai planete care luau decizia sa arunce sau nu bomba nucleara in Germania dar s-au razgandit sa o arunce in Horishima. CHestia care mi-a atras atentia a fost ca dintr-o sala plina de oameni nu puteam vedea nici macar o femeie. Si ma intreb, de ce? Oare e vina barbatilor care le erau frica ca sunt conduci de o femeie? Era vorba de un orgoliu imputit al barbatilor si nu vroiau sa vada o femeie "peste ei" ( in functie ma refer)? Am mai pus o intrebare de genul dar nu am primit un raspuns care sa ma lamureasca.

ps. Cu siguranta am facut multe greseli, greseala mea. SI nu incepeti cu "asta uraste femeia, misoginul", nu sunt misogin asa ca lastio balta. Spun asta ca multe intrebari de genul. oamenii care raspund intra doar sa insulte cel care a pus intrebarea si e chiar patetic.

Cu astea spune poate ma lamureste si pe mine cineva o data.

ps2. Pentru cei care spun ca femeie e mama si trebuie sa aiba grija de casa masa porc etc etc, nu cred eu ca absolut 100% din femeile din trecut aveau sot si copii deci clar nu e doar din cauza unei familii ca femeia nu avea functii mai inalte in politica sau in chestii despre viata si moarte (gen mai sus bomba de la Hiroshima si sute daca nu mii de astfel de chestii importante )

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Din preistorie femeia nu putea sa vaneze si trebuia sa aiba grija de copii asa ca barbatul era superior pentru ca furniza hrana.

in conflicte cine lupta? barbatul el apara teritoriul si clanul, popurul etc depinde de epoca. Deci barbatul era un aparator.

Apoi, in istoria foarte recenta, a aparut religia care, ca si in ziua de azi, a denigrat si umilit femeia.

Cu un asemnea "istoric" de mii, sute de mii de ani nu crezi ca e greu ca, doar in cativa ani sa se evolueze?

Eu cred ca in societatile civilizate egalitatea barbat femeie a evoluat enorm in ultimii ani, cu precizarea ca nu toata lumea pricepe acesta egalitate.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

"in conflicte cine lupta? barbatul el apara teritoriul si clanul, popurul etc depinde de epoca. Deci barbatul era un aparator."
sa inteleg din chestia asta ca undeva in trecut cineva a crezut mai important apararea "cetatii" decat cresterea copiilor. oarecum e adevarat, dar daca te gandesti bine, daca nu ar fi femeia care sa creasca copii, nu ar fi nici cine sa apere cetatea.

"Apoi, in istoria foarte recenta, a aparut religia care, ca si in ziua de azi, a denigrat si umilit femeia." de multe ori ma intreb de ce femeia e asa religioasa. toata prostia a inceput la adam si eva si uite unde a dus. in unele tari femeia e asa degradata ca nu are voie sa iasa din casa fara insotitor din cauza spalarii lor nenorocite pe creier de religie. ma intreb acele femei cum au inca puterea sa fie religioase si sa creada cu tarie dzeu-ul lor chiar le iubeste. doamne fereste sa vorbesti de prostie ca esti facut "ateu nesimtit si superior" imediat.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu pot decat sa presupun cum era acum cate sute/ mii de ani, dar nu cred ca ei puneau copii chiar pe primul plan. Speranta de viata era mica, copii se faceau multi si daca nu isi aparau teritoriu mureau toti, deci tind sa cred ca erau lucruri mai importante pentru ei decat cresterea copiilor.

Referitor la religie... ce sa mai zicem, pana si treaba cu Adam si Eva pune femeie pe o treapata inferioara barbatului... iar cum, sa luam exemplu religia ortodoxa, foarte multi "cred si nu cerceteaza", fie ei femei sau barbati, adopta aceeasi "regula".

Sa nu mai vorbim de islsamisti... unde femeie e o chestie asa, abstracta

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Ma intreb cum de ai raspuns numai tu. interesanta chestie.