| aimullah123 a întrebat:

Cine v-ati dori sa devina urmatorul presedinte al tarii la urmatoarele alegeri si de ce?

32 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deocamdata nu am nici un preferat, de altfel nici macar nu stiu cine vor fi candidatii. Dupa ce se vor anunta voi avea timp sa-i studiez si sa aleg pe cine il votez.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai cine candideaza? ca nu stim
as putea sa iti spun cine nu as vrea sa fie

| mihai69 a răspuns:

Vlad Țepeș. Ah, stai...

| Drimmero a răspuns:

Mai intai sa vedem lista de candidati, emotiile incep atunci cand simion va aparea pe liste, la cati prosti avem in tara sigur va lua destul procent dar nu ajunge in turul 2 cel mai probabil.

| suntserios a răspuns (pentru Drimmero):

Pana acum simion e singura certitudine, zic eu, ca si candidatura. Si clar ajunge in turul doi pentru ca nu exista doua moace politice mai carismatice decat el care sa aiba papagal

| Drimmero a răspuns (pentru suntserios):

Doamne fereste apara si pazeste! Sa speram ca pana la alegeri aur dispare iar simion nu se baga in alt partid, daca asta iese presedinte, luam in calcul cel mai negru scenariu atunci va fi jale, tot echilibrul de acum care a fost facut cu chiu cu vai va fi tulburat total.

| suntserios a răspuns (pentru Drimmero):

Aur nu dispare, nu ar aveam cum intr-un an mai ales ca stat atat de bine in sondaje.
presedinte nu va iesi... pentru ca in turul doi se va mobiliza toata lumea si vom aveam Iliescu vs Vadim iar.

| aimullah123 explică (pentru Drimmero):

Simion ar fi in stare sa scoata Romania din UE si din NATO.

| Drimmero a răspuns (pentru suntserios):

Sper sa ai gura aurita, imi da sperante faptul ca multi romani s-au mai desteptat si vor in continuare cu NATO si UE, au realizat ca fara ei nu putem supravietui.
Va fi ceva gen Macron vs Le pen, important e cine va fi adversarul lui simion la alegeri, poate fi Ciolacu-Simion si cazi din lac in put dar nu conteaza, de data asta merg si pe mana psd-ului in situatia asta disperata daca va fi cazul.

| suntserios a răspuns (pentru Drimmero):

Hehe, pe asta se bazeaza si psd...

| Drimmero a răspuns (pentru aimullah123):

Asta e principalul obiectiv al lui, in toata Europa sunt cartite rusofile care urmaresc neutralitatea tarilor in prima faza ca ma apoi rusificarea lor.

| Drimmero a răspuns (pentru suntserios):

Psd-ul are clar mult mai multi adepti decat aur, deci va castiga detasat Ciolacu, ar fi pentru prima oara cand mi-as incalca cu buna stiinta principiile politice si as vota psd, sper totusi sa nu se ajunga aici.

| mihai69 a răspuns (pentru suntserios):

El E papagal, nu are papagal...

| suntserios a răspuns (pentru mihai69):

O fi si papagal, dar stie sa vorbeasca publicului caruia i se adreseaza. E pe limba lor, cu tipete, zgomot mult, agresivitate si zero rezultate. Persoanele care il voteaza nu asteapta rezultate de la el, doar scandal. Asta e realitatea. Drept dovada ca de cand sunt in parlament cei de la aur nu au avut nicio initiativa legislativa, doar au facut scandal si... au crescut in sondaje.

| aimullah123 explică (pentru mihai69):

Exact la asta ma gandeam si eu rolling on the floor

| Mosotti a răspuns:

Nici unul pentru ca oricare vine va face la fel de rau pentru ca toti sunt sustinuti de grupuri de interese care le finanteaza campania, si deci le va servi lor celor care i-a platit.

De aia de 33 ani nu e bine.
Plus ca in sistemul liberal adica de dreapta, doctrina e sa tina cu bogatii, nu cont omul de rand.
Asa ca trage concluzia.
Oricare vine respecta doctrina, ca altfel nu mai era sistem de dreapta.

Asta e.

| dullcat a răspuns:

Eu as vrea, intr-o lume utopica, sa ne unim cu Moldova si sa iasa Maia Sandu in urma alegerilor.

| aimullah123 explică (pentru dullcat):

Si eu as vrea sa ne unim cu moldova.

| TheGentleman a răspuns (pentru dullcat):

Ea a spus clar că nu dorește asa ceva. De ziua națională a României a declarat că avem un trecut comun, dar destine diferite

| dullcat a răspuns (pentru TheGentleman):

Aa, ok.Nu am fost pe faza cand a declarat asta. Pacat.

| suntserios a răspuns (pentru dullcat):

Nu avem destul saracie, coruptie si propaganda prorusa... de ce am vrea mai multa?

| Drimmero a răspuns (pentru dullcat):

O unire cu Moldova e imposibila pana nu va fi stearsa de pe fata pamantului Transnistria, ma rog influentele rusesti din zona, nu pamantul in sine, dar pana nu dispar si generatiile de rusofili care traiesc in Moldova. O unire acum ar genera probleme multe geopolitice, economice iar in cel mai grav scenariu razboi Romania-Rusia, a se traduce NATO-rusia.
Moldova nu e o tara, e o regiune de-a noastra, trebuie sa revina la tara mama dar dupa niste pasi de rezolvat in timp, doar asta e sansa Moldovei sa fie in UE/NATO, iar Romania are sansa sa-si recupereze teritoriul ciordit de rusi.

| ReddY25 a răspuns:

Geoană

| ReddY25 a răspuns:

Îmi inspiră încredere

| StrongHeart a răspuns:

Marcel Ciolacu ca e simpatic, e ca un soricel asa, probabil ca ar lua tot cascavalul si ar fugi cu el inainte sa termine un singur mandat laughing

| anonim3247 a răspuns:

Mai e până atunci

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim3247):

Să vedem întâi cine candidează

| TheGentleman a răspuns:

Cotele de pariuri îl scot pe Mircea Geoană favorit

La ce oferte avem acum, dânsul mi se pare cel mai potrivit, a acumulat experiență politică și este un profesionist apreciat, din moment ce este secretar adjunct NATO

| aimullah123 explică (pentru TheGentleman):

Si eu tot pe el il prefer datorita relatiilor pe care le are mai sus.

| Drimmero a răspuns (pentru TheGentleman):

Geoana de acum e foarte diferit de Geoana psd-istul care a pierdut alegerile in 2009 dar totusi...trecutul lui la psd nu dispare cu una cu doua, teoretic ar trebui sa aiba mentalitate pro-occident fiind mare barosan in cadru NATO, adica asta trebuie sa-l fi calit foarte mult.

| 120bulevard a răspuns:

Un tinerel chipes si cu o gandire corecta si mai conservatoare, care s-ar gandii si la tara noastra dar si la noi, poporul, ca ne-am cam saturat sa ne conduca toate fosilele post-comuniste si senile.