| Demeister a întrebat:

Conform legislației actuale, este ilegal sexul între minori?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este legal.
DOAR SA FIE MAI MARI DE 15 ANI, IAR PARTENERUL SA AIBA MAXIM 18 ANI.
Deci, daca ai 15 ani, poti face sex cu cineva de 18 [cu acordul amandurora]. Daca esti mai mic de 15, si partenerul mai mare de 18, se pedepseste cu inchisoarea.

| Demeister explică (pentru Ioandelasal):

Eşti student la drept, că văd că şti legile?

| Jager a răspuns (pentru Demeister):

Nu, nu sunt.
Dar stiu legea. happy

| Demeister explică (pentru Jager):

Apropo,dacă părinții mei sunt foarte indulgenți, este legal să trăiesc împreună cu prietena mea?

| Jager a răspuns (pentru Demeister):

Cati ani aveti?
Daca si parintii acesteia sunt de acord, atunci da. Puteti petrece timpul impreuna.

| Demeister explică (pentru Jager):

Avem 16 ani amândoi!

| Jager a răspuns (pentru Demeister):

Daca prin a "traii impreuna", te referi sa stai cu ea acasa la tine, aici depinde doar de parintii tai si ai ei. Daca ai ei cred ca e ok sa stea cu tine la parintii tai, poate sta. Legea nu interzice asta.

| suntserios a răspuns (pentru Demeister):

Du te bre... tu ai maxim 12 ani la ce intrebari pui.

| Demeister explică (pentru suntserios):

Aşteptam un răspuns de la tine, nu "părerea" despre mine!

20 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de varsta si daca este liber consimtit sau nu.
Daca este liber consimtit si au peste 15 ani atunci nu este ilegal.
Daca nu este liber consimtit de unul atunci este infractiunea de viol sau alta infractiune sexuala.
Pentru toate cazurile vezi art.218-222 Cod penal. Le-as fi citat dar programul TPU nu-mi da voie.

| Radu284 a răspuns:

Nu

| alexandrualind a răspuns:

Cam da!

| Demeister explică (pentru alexandrualind):

Dar dacă ambii minori şi părinții lor sunt de acord?

| suntserios a răspuns (pentru alexandrualind):

Ne dai si un articol de lege?

| alexandrualind a răspuns (pentru Demeister):

Nu cred ca este legal asa ceva in tara asta! Cum sa faca un copil asa ceva? Eventual pe ascunselea.

| Sn4k3 a răspuns (pentru Demeister):

Daca nu se duce nimeni la politie si nimeni nu are ceva impotriva, nu mai conteaza daca e ilegal sau nu.

| alexandrualind a răspuns (pentru suntserios):

Nu am gasit!

| suntserios a răspuns (pentru alexandrualind):

Si atunci cum iti motivezi raspunsul?

| alexandrualind a răspuns (pentru suntserios):

Nu trebuie motivat.E suficient doar ca am spus.

| Demeister explică (pentru alexandrualind):

Ba nu, trebuie motivat!

| suntserios a răspuns (pentru alexandrualind):

Adica dai un raspuns eronat si de 2 lei dar nici macar nu e cazul sa il motivezi ca asa vrei tu?