| LanguageMaster a întrebat:

Conform legislației pot fi pedepsit pentru următoarea situație :
"Eu dacă merg prin locul de camping şi întâmplător văd un cărucior cu un bebeluş în el atacat de un câine şi am la mine o arbaletă sau o sabie, dar nu intervin pentru a ajuta."

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti fi pedepsit, conform Codului penal, citez:
"ART.203. Lăsarea fără ajutor a unei persoane aflate în dificultate
  (1) Omisiunea de a da ajutorul necesar sau de a anunţa de îndată autorităţile de către cel care a găsit o persoană a cărei viaţă, integritate corporală sau sănătate este în pericol şi nu are putinţa de a se salva se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Fapta nu constituie infracţiune dacă, prin acordarea ajutorului, autorul s-ar expune unui pericol grav cu privire la viaţa, integritatea corporală sau sănătatea sa."