| Lizzandra a întrebat:

Conform sentinței civile primita 2008 primesc Pensie de întreținere pana la 25 de ani. In prezent am 25 ani și mai am un an de studiu. Conform Art. 499 NCC ar trebui sa o primesc pana la vârsta de 26 ani, Casa de pensii M.A.I care îmi trimit pensia vrea o noua Sentință. Ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Cu plăcere :)

DA, Cererea + actele anexate se pot trimite şi prin Poştă, cu Confirmare de primire.

"Art. 199 - Înregistrarea cererii :

(1) Cererea de chemare în judecată, depusă personal sau prin reprezentant, sosită prin poştă, curier, fax sau scanată şi transmisă prin poştă electronică ori prin înscris în formă electronică, se înregistrează şi primeşte dată certă prin aplicarea ştampilei de intrare.

(2) După înregistrare, cererea şi înscrisurile care o însoţesc, la care sunt ataşate, când este cazul, dovezile privind modul în care acestea au fost transmise către instanţă, se predau preşedintelui instanţei sau persoanei desemnate de acesta, care va lua de îndată măsuri în vederea stabilirii în mod aleatoriu a completului de judecată, potrivit legii" - SURSA :
http://legeaz.net/noul-cod-de-procedura-civila/art-199

Totuşi, dacă se poate, ar fi PREFERABIL să le depui PERSONAL la Registratura Instanţei :)
Să ai la tine o COPIE a Cererii de chemare în judecată pe care să-ţi aplice ştampila cu nr. de dosar şi data depunerii!

O zi frumoasă.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Banuiesc ca te referi la pensie de urmas dar la fel este si pentru pensia alimentara.
Daca in prima hotarare a scris 25 de ani va trebui sa obtii o noua hotarare judecatoreasca, in care sa-ti acorde pensia pana la 26 de ani. Vei face o cerere de chemare in judecata la judecatorie si vei anexa la ea copii de pe: vechea hotarare, certificatul de nastere, actul de identitate, precum si adeverinta de la institutia de invatamant.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din PĂCATE, situaţia se prezintă exact aşa cum preciza şi Casa de pensii M.A.I. sad

Din moment ce, prin Sentinţa respectivă, s-a decis că trebuie să primeşti pensie alimentară/de urmaş până la vârsta de 25 de ani, pentru a beneficia de pensie pe anul următor ( până la 26 de ani ) va TREBUI să obţii o NOUĂ Hotărâre judecătorească!
Deci, trebuie să formulezi o Cerere de chemare în judecată ( la care anexezi actele doveditoare ) pe care o depui la Registratura Judecătoriei de domiciliu.

Toate cele bune.

| Lizzandra explică (pentru bursuc001):

Mulțumesc pentru răspunsuri, am înțeles ce acțiune am de făcut. Cerea de chemare in judecata si actele necesare se pot trimite prin Posta la Judecătorie, Corespondenta fiind cu confirmare de primire?

| bursuc001 a răspuns (pentru Lizzandra):

Cu plăcere :)

DA, Cererea + actele anexate se pot trimite şi prin Poştă, cu Confirmare de primire.

"Art. 199 - Înregistrarea cererii :

(1) Cererea de chemare în judecată, depusă personal sau prin reprezentant, sosită prin poştă, curier, fax sau scanată şi transmisă prin poştă electronică ori prin înscris în formă electronică, se înregistrează şi primeşte dată certă prin aplicarea ştampilei de intrare.

(2) După înregistrare, cererea şi înscrisurile care o însoţesc, la care sunt ataşate, când este cazul, dovezile privind modul în care acestea au fost transmise către instanţă, se predau preşedintelui instanţei sau persoanei desemnate de acesta, care va lua de îndată măsuri în vederea stabilirii în mod aleatoriu a completului de judecată, potrivit legii" - SURSA :
http://legeaz.net/noul-cod-de-procedura-civila/art-199

Totuşi, dacă se poate, ar fi PREFERABIL să le depui PERSONAL la Registratura Instanţei :)
Să ai la tine o COPIE a Cererii de chemare în judecată pe care să-ţi aplice ştampila cu nr. de dosar şi data depunerii!

O zi frumoasă.