| ThePoet a întrebat:

Credeți că Basarabia va redeveni cândva pământ românesc? Mai există speranță?

19 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca da, speranta moare ultima si numai odata cu noi!

regis
| regis a răspuns:

Incep sa regret ca Ardealul este pamant romanesc, ma mai consolez spunandu-mi ca un Ardeal independent cu capitala la Cluj ar avea toate sansele sa fie guvernat tot de Boc... Asa ca la Basarabia nici nu ma mai gandesc in acest moment, cu atat mai mult cu cat nu sunt convins de optiunea basarabenilor in aceasta privinta. Oricum, daca doar interese economice ne apropie unii de altii, chiar e o cauza pierduta.

| Arthur a răspuns:

Se va reîntregi o parte din România Mare cu ajutorul celor tineri mai puţin îndoctrinaţi de Moscova, cu ajutorul patrioţilor adevăraţi şi a noii clase politice.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Noi dăm faliment ca ţară şi ne trebuie teritorii în plus?!
Eu nici nu-mi doresc ca Basarabia să se unească cu România! Îi stă bine acolo unde este!
Mai ales că "fraţii noştri" de fapt sunt toţi Saşe, Natalii, Alexandr şi alţi "români" aşa că s-avem pardon.
Să ieşim noi din rahat şi pe urmă mai vedem de alte teritorii.
Mai profitabil ar fi să ne recuperăm Bucovina de Nord şi Cadrilaterul căci Cadrilaterul are acum construite staţiuni moderne la malul Mării Negre iar Bucovina de Nord dispune de două fabrici de armament foarte profitabile!
Basarabia? În afară de vin (ce-i drept bun!) în rest conţine doar sărăcie mai cruntă decât la noi!
Realist vorbind, nu există nici măcar speranţă!

| Hombre a răspuns:

Si care ar fi avantajul? Nu suntem in stare de ce avem si mai vrem si peste posibilitati? Fiti realisti nu mai visati.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu cred! In perspectiva in care Rep.Moldova va intra in UE, acest lucru nu mai este relevant.Si-apoi,entuziasmul acesta cu unirea il avem doar noi, unii romani, ca moldovenii trag la rusi.Pentru o dragoste este nevoie de doi!
@Hombre are dreptate! Sunt visuri!

| AvalohAlyn a răspuns:

Cum au zis si altii, speranta moare ultima. E dreptul nostru, Basarabia a fost a noastra si ma bucur ca sunt multi moldoveni care simt ca sunt romania, simt ca Basarabia e pamant romanesc.In viitorul indepartat poate visul ni se va putea indeplini.

| Marcian a răspuns:

Mai sunt sperante dar nu cred ca se va intampla prea curand.

| thealchemist a răspuns:

Nu cred, cu exceptia unei intelegeri cu Moscova. dar momentul potrivit s-a ratat, iar de aici inainte pozitia Romaniei nu poate decit sa slabeasca, si a Rusiei sa se intareasca, in pofida faptului ca s-a reusit prin metode nu prea ortodoxe sa se indeparteze partidul comunist de la putere.

| GiovannyGrandiossu a răspuns:

Fratilor dupa cum bine stiti suntem in 2010. Exista ceva pe lumea asta care sa nu vrea doar avantaje? De aici ajungem la urmatoarea intrebare: Basarabia e profitabila? Raspunsul este nu, dimpotriva e foarte saraca. Nici Ceausescu nu a putut face mare lucru in reggiunea Moldova (din RO) astfel a si raspandit moldovenii in toata tara. Deci SIMPLU nu ai ce lua din Basarabia, istoria si "fratii" nostri sunt de domeniul trecutului, tinerii de acolo oricum nu mai stiu macar limba romana (majoritatea). Si ca sa fiu obiectiv, din punctul meu de vedere, mi-as dori niste basarabence tongue. Hai rupeti-ma cu stupid ca mi-am spus parerea, pe care mi-o sustin si cand o sa intarzii la propria inmormantare.

| ThePoet explică:

Asta cu Aradealul e o abureala. In rest... vad ca parerile sunt impartite...

| UNfriendLY a răspuns:

DA VA FI! EXSTA SPERANTA! BPR! TRM! in viitorul apropiat rep.Moldova va fi din nou parte a Romaniai, viziteaza-mi profilul de TPU, vezi ca am la detalii profilul de youtube big grin

| Nu cOnTeAzA! a răspuns:

Eu sint din Republica Moldova si sper fff mult ca ea va deveni iarasi pamint romanesc...doar ca RM cit au fost comunstii la putere a fost rusificata, ni s-a ascuns adevarul, sa speram ca actuala conducere sa schimbe ceva, doar ca comunistii si rusii astia pun piedici.

| dirtyshane1994 a răspuns:

Da poate Basarabia este o tara cam saraca, dar are niste paminturi foarte fertibile etc. si din cele mai vechi timpuri a fost cel mai bun punct strategic din Europa de asta a fost atacata de turci si de altii! Ear ca un Basarabean va spun ca nu noi ne atragem la Rusi ci rusii din basarabia se trag acolo ca e plina tara de ei! Basarabenii doresc unirea ca suntem frati vorbim aceiasi limba!

NU. NU vezi că şi Moldova se desparte în două?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat de curand o sa ramana Romania fara Ardeal...asa ca basarabia sa-si vada de ea si gata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pamantul e pentru oameni nu oamenii pentru pamant.Atata vreme cat basarabenii au in romania mai multe drepturi decat un roman, ei bine, n-am nevoie de niciunu sa-l vad pe aici.Cu toate ca am cunoscut oameni admirabili din Basarabia, dar sa muncesc pentru ei nu mi se pare in regula.

| deffect a răspuns:

Basarabia pentru totdeauna Pamant Romanesc.