| Dorotheea21 a întrebat:

Credeti ca ce se intampla astazi in Scotia prezinta un pericol pentru statele Europei, mai ales pentru Marea Britanie?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Asta este parerea mea de multa vreme...DA, prezinta. :)

In a doua parte a raspunsului de aici:
(dat cu multa vreme inaintea Referendumului de azi din Scotia)
http://www.tpu.ro/go-to-answer/12314650/
...gasesti si pericolul la care este expusa Marea Britanie odata cu "disparitia" rand pe rand a statelor "tributare".

In ceea ce priveste Europa sau Statele Unite...pericolul "disiparii" atinge numai statele slab dezvoltate economic si cu un nivel de trai scazut. (vezi Romania si pretentiile maghiarilor din trei dintre cele mai sarace judete ale tarii, vezi cazul fostei Iugoslavii, ori tendintele secesioniste din Spania [regiunea Basca])

Statele (chiar si cele federale) foarte dezvoltate, sunt mentinute viabile prin insasi bunastarea lor si prin legi fundamentale (Constitutii) atat de perfecte incat nu au necesitat vreo schimbare de sute de ani.

Astfel incat NU o sa vezi vreun newyorkez ca se trezeste vreodata-n viata lui sa ceara vreo "autonomie" a Statului New-york, si nici vreun german ca vrea "independenta" Landului Bayern...

Despre restul, "amaratii" din exemplele de mai sus, repet: DA, pericolul este maxim.
Cred ca in chiar aceste zile se prefigureaza in mintea unora autonomia unei "Tari Secuiesti" in Romania, deci...

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Acum nu. Poate peste cativa ani.Ce se intampla acum cu Ucraina.

| neutrino a răspuns:

Da, si indiferent de rezultatul de azi vor fi in viitorul apropiat urmari foarte urate.

| Whooooo a răspuns:

Daaaa! foarte mult mai ales pe Marea Britanie