| bleakk a întrebat:

Credeti ca poate fi incadrata drept infractiune urmatorul fapt: 2 vecini de ai mei lucreaza impreuna in constructii si au lucrari prin sat,cand zic constructii ma refer la zidarie:faianta,gresie,tencuiala,etc. Ei primesc suma de bani la sfarsitul lucrarii pentru serviciul prestat. Practic,pot spune ca nu sunt angajati la o firma,lucreaza 'in particular' si nu pot plati la stat impozit. Ceea ce fac se poate spune ca e legal sau nu? De ce da, de ce nu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pot lucra legal si particular, ca persoane fizice autorizate.
Daca nu au nici o forma legala si nu platesc impozit si contributii pentru veniturile obtinute, atunci comit o infractiune de evaziune fiscala.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Se numeste evaziune fiscala, dar orice persoana fizica isi poate plati taxele si impozitele fara sa fie angajat, lucru pe care tu nu ai de unde sa ii stii

| Mykymu a răspuns:

E ''mers cu ziua''. Atata timp cat e doar ceva minor (mers pe la cativa vecini) nu prea ar trebui sa fie o problema.