Întrebare recomandată | Ada11 a întrebat:

Cu cat timp inainte de a implinii 14 ani trebuie sa-mi fac buletinul? Il pot face si cu 1 luna si jumatate -2?

Răspuns Câştigător
| Lapusneanu a răspuns:

Buna Ada! Textul legii spune ca se elibereaza dupa implinirea varstei de 14 ani. Deci poti depune actele si inainte de implinirea varstei urmand ca apoi actul sa il ridici dupa ce implinesti 14 ani dar e o chestiune de zile nu de luni.

12 răspunsuri:
| IncorrectUsername a răspuns:

Da...

| Hikarie a răspuns:

Nu stiu exact cu cat timp inainte il poti face insa din cate stiu eu buletinul se face in ziua in care implinesti 14 ani (eu cel putin asa mi l-am facut)

Elianna
| Elianna a răspuns:

Numai DUPA ce implinesti varsta.
http://dpcep.cjd.ro/ci.html

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 97/2005 prima carte de identitate (nu buletin) se poate face numai dupa implinirea varstei de 14 ani, in termen de maximum 15 zile de la implinirea varstei.

| AndyRockSkillYou a răspuns:

Prietenas conform noii legislatii a romaniei(o idiotenie) se face la implinirea varstei de 14 ani sau dupa 2 saptamani tu alegi dar nu ai voie inainte!

| dracu14 a răspuns:

Cartea de identitate se face de la implinirea varstei de 14 ani in maxim 15 zile

| RaduLeo a răspuns:

Eu l-am facut cu 1 luna dupa ce am implinit 14 ani. Cred ca trebuie sa il faci dupa ce implinesti 14 ani.

| Georg13 a răspuns:

Din cate stiu buletinul se face numai dupa ce ai implinit varsta de 14 ani, inainte nu ai voie happy

| unknownn a răspuns:

Nu ti-l poti face inainte. Doar dupa sau in ziua cand implinesti.

| onasis1961 a răspuns:

Cartea de identitate se elibereaza pentru prima data la implinirea varstei de 14 ani. Cu aceasta se face dovada identitatii, a adresei de domiciliu, a adresei de resedinta a titularului (dupa caz) si a cetateniei romane. Termenul de valabilitate al cartii de identitate este de:
- 4 ani pentru persoanele cu varsta cuprinsa intre 14-18 ani;
- 7 ani pentru persoanele cu varsta cuprinsa intre 18-25 ani;
- 10 ani dupa implinirea varstei de 25 ani;
- permanent dupa implinirea varstei de 55 ani.

| Magduttza a răspuns:

Eu cred ca da. dar il primesti la 14 ani

| Ada11 explică (pentru RaduLeo):

Si a fost vreo problema? Eu locuiesc in Anglia. Ziua mea de nastere e pe 11 Oct dar as vrea sa merg acasa doar in jurul datii de 1 Nov. Crezi ca e ok?