| oprescudorin11 a întrebat:

Cum ar vorbi LEGEA?
Adica furi o paine sau 5 miliarde de euro.
Daca esti votat (85%) si esti parlamentar?
Ar trebui modificata legea in sensul ca un reprezentant al hotilor sa aiba imunitate, sa nu fie pedepsit iar nemernicul care a furat o paine sa fie 'tras pe roata"?
In legislatie se precizeaza cuantumul furtului sau gestul? Reprezentarea sau nereprezentarea electorala.
Cum se va face 'lucrul bine facut', in aceasta conjunctura?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este chiar asa cum spui, nu este imunitate penala totala ci trebuie ceruta aprobarea parlamentului pentru arestare.
Sigur ca imunitatea ar trebui sa fie doar pentru declaratii politice si pentru votul in parlament, pentru restul ar trebui sa fie aplicabile regulile generale, valabile pentru toti cetatenii.
In Codul penal exista pedease mai aspre cand fapta este grava sau deosebit de grava, inclusiv privind limitele pagubei, citez:
"  ART.183.Consecinţe deosebit de grave
  Prin consecinţe deosebit de grave se înţelege o pagubă materială mai mare de 2.000.000 lei."