| frework a întrebat:

Cum as putea obtine cetatenie romana daca sunt cetatean basarabean si locuiesc in italia regular cu permis de sogorno.

2 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Cetatenia romana se acorda la cerere, cetateanul strain sau fara cetatenie, daca sunt indeplinite urmatoarele conditii:
- s-a nascut si domiciliaza, la data cererii, pe teritoriul Romaniei sau, desi nu s-a nascut pe acest teritoriu, domiciliaza in conditiile legii pe teritoriul statului roman de cel putin 8 ani sau, in cazul in care este casatorit si convietuieste cu un cetatean roman, de cel putin 5 ani de la data casatoriei;
- dovedeste, prin comportament, actiuni si atitudine, loialitate fata de statul roman, nu intreprinde sau sprijina actiuni impotriva ordinii de drept sau a securitatii nationale si declara ca nici in trecut nu a intreprins asemenea actiuni;
- are asigurate in Romania mijloace legale pentru o existenta decenta, in conditiile stabilite de legislatia privind regimul strainilor;
- este cunoscut cu o buna comportare si nu a fost condamnat in tara sau in strainatate pentru o infractiune care il face nedemn de a fi cetatean roman;
- cunoaste limba romana si poseda notiuni elementare de cultura si civilizatie romaneasca, in masura suficienta pentru a se integra in viata sociala;
- cunoaste prevederile Constitutiei Romaniei si imnul national.
Daca cetateanul strain sau persoana fara cetatenie care a solicitat sa i se acorde cetatenia romana se afla in afara teritoriului statului roman o perioada mai mare de 6 luni in cursul
unui an, anul respectiv nu se ia in calcul la stabilirea perioadei (cea de 8 ani, respectiv 5 ani).
Prin urmare, daca tu locuiesti majoritatea timpului in Italia, nu ai sanse pentru a obtine cetatenia romana.

| zuly a răspuns:

Cel mai usor se depun actele daca ai permis de sedere pe teritoriul Romaniei, poti depune si la Ministerul Justitiei, daca nu ai permis de sedere, dar am auzit ca acolo e bataie mare.Ma refer acum pentru cetatenii din Republica Moldova. Pana in toamna anului trecut, trebuia sa faci dovada de sedere legala pe teritoriul Romaniei timp de patru ani, adica cu permis de sedere. Acum se pot depune actele daca ai permis de sedere valabil pe anul in curs.
Actele necesare sunt:
Buletinul sau cartea de identitate în copie legalizată sau „conform cu originalul"; cu semnătura în clar a consulului (diplomatului) care primeşte cererea şi ştampila rotundă, în cazul depunerii la misiunile diplomatice ale României sau Consulatele României în străinătate. (pentru persoanele căsătorite cu cetăţeni români este necesară o copie legalizată a buletinului sau a cărţii de identitate a soţului);
Cazier judiciar din România;
Cazier judiciar din străinătate, cu traducere în limba română, legalizată (unde este cazul);
Acte de stare civilă (certificat de naştere, căsătorie, deces sau divorţ) în copii legalizate pentru titular şi ascendenţi (părinţi, bunici), foşti cetăţeni români;
Declaraţie personală, autentificată la notar sau consulat din care să rezulte dacă a mai depus sau nu o altă cerere de redobândire a cetăţeniei române;
Declaraţie personală autentificată la notar sau consulat din care să rezulte că în prezent nu întreprinde şi nu sprijină acţiuni împotriva ordinii de drept, ori a siguranţei naţionale şi nici în trecut nu a desfăşurat asemenea activităţi;
Declaraţie personală autentificată la notar din care să rezulte menţinerea domiciliului în străinătate sau stabilirea domiciliului în România;
Certificate de stare civilă în copii legalizate pentru copiii minori ai solicitanţilor
Acordul soţilor pentru redobândirea cetăţeniei de către copiii minori, dat prin declaraţie autentificată la notar (unde este cazul);
Consimţământul minorilor de peste 14 ani pentru redobândirea cetăţeniei române dat prin declaraţie autentificată la notar în prezenţa unui părinte (unde este cazul);
Dovada reşedinţei sau a domiciliului în România eliberată de Oficiul Român pentru Imigrări din cadrul Ministerului Internelor şi Reformei Administrative în copie legalizată, pentru persoanele care se află în această situaţie (elevi, studenţi, salariaţi, oameni de afaceri etc.) dacă cererea este depusă direct la Ministerul Justiţiei – Direcţia Cetăţenie*.
Un dosar cu şină
(*) SĂ MAI AVEŢI CU VOI

Paşaportul
Permisul de Şedere Temporară - original şi copie
TAXE

Nu se plătesc taxe
IMPORTANT!

Toate actele se depun într-un dosar cu şină
Cererile se depun personal şi doar în cazuri temeinic justificate prin acte doveditoare de un reprezentant legal (mandatar sau avocat)
Cererile se primesc numai însoţite de toate documentele
Cererile se depun la Ambasada României din ţara de domiciliu
Cererile pot fi depuse la Ministerul Justiţiei - Direcţia Cetăţenie de către persoanele care au domiciliul sau reşedinţa în România, după împlinirea unui termen de 4 ani de la momentul obţinerii dreptului de şedere, respectiv al domiciliului în România
Datele de stare civilă din documentele depuse trebuie să corespundă cu cele din certificatul de naştere
Nu este necesară apostilarea pentru documentele din Rep. Moldova şi cele din Ucraina
Pentru actualizări urmăriţi sursa oficială: www.just.ro

Adresa Direcţiei cetăţenie ROMÂNIA, Bucureşti, sectorul 1, str. Petofi Şandor, nr. 47 (de la Piaţa Victoriei mergeţi pe bulevardul Kiseleff până la intersecţia cu str. Docenţilor, unde o luaţi la stânga, de acolo tot înainte până la intersecţia cu Petofi Sandor)

Programul cu publicul Luni şi Miercuri 9:00 - 16:00 Pauză 12:00 - 12:30

Audienţă Şef Serviciu Luni 11:00 - 13:00

Tel. pentru informaţii: 0372042010 (021/222-31-30) [?]

Mai vezi:
Legea nr. 21/1991 a cetateniei romane (descarca (. doc))
Declaratie - Ordinea de drept
Declaratie - Prima cerere
Declaratie - Domiciliu
Model - Cerere de urgentare a redobandirii cetateniei romane