| Parintele a întrebat:

Cum ii vedeti pe tigani? Astept raspunsuri sincere.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Neintegrati si neintegrabili, cu probleme mari de igiena ( probabil ca peste 90% din ei ) nu i-am vazut pe la scoala decat dusi cu forta si pana prin clasa a 4-a cel mult ( acum se duc pentru bani si alte avantaje - inadmisibil sa creezi locuri in scoli, licee, facultati special pentru tigani), nu muncesc decat f putini dintre ei, marea majoritate traiec din ajutoare sociale, furturi etc.Statistici de la politie nu detin, dar ar fi interesant de aflat...Eu vorbesc acum de marea majoritate, nu de toti, evident... dar aceasta majoritate inseamna precis peste 90 de procente...

18 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Oamenii se apreciaza la bucata. Mira

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Oameni ca si noi.

cristian
| cristian a răspuns:

Se foloseste termenul rrom pentru ca vei fi cenzurat de Domnisoara Raluca Diaconu.
Eu vad rromii doar la ''cuseta'' si romul doar la sticla.

mlm
| mlm a răspuns:

Niste oameni plini de tupeu, degeaba au aur si bani ca nu au nimic in cap, exceptie fac cei care au ajuns cineva in viata.

| elena a răspuns:

Negri...

| nicky a răspuns:

Nu trebuie sa facem dicriminare intre oameni, sunt si ei oameni ca si noi. Au si ei oameni rai si buni cum exista in fiecare etnie. Degeaba vrem sa parem mai deosebiti decat ei ca nu suntem.

| mariusres a răspuns:

Nomazi neintegrati in societatile occidentale

| Dara a răspuns:

Ca pe niste oameni! Cand vezi o persoana la orizont, te gandesti ca e un om, nu un tigan sau un roman! E adevarat ca sunt multi din etnia respectiva care sunt pusi pe rele, dar, sa fim sinceri, oare toti romanii nostri sunt chei de biserica?

| gabriellas a răspuns:

Exista tigani si tigani. Asa ca este greu sa generalizezi. Toata lumea cunoaste palatele unor tigani facute din... nu se stie ce. Eu personal cunosc si tigani care traiesc normal: muncesc si au copii. Am intalnit insa o data un tigan nomad. S-a dat jos din caruta, si-a luat fetita de mana au intrat in magazin unde au cumparat o paine si o bucata de salam. La intoarcere i-am vazut mai bine. Fetita mozolita toata avea la gat o iconita. Este o scena care m-a impresionat.

| Bianca26bb a răspuns:

Ca niste persoane fara igiena, mizerabili, de care nu prea ar trebui sa ai de aface. Inteligenta scazuta, neintegrabili, si RAI.
Dar sa stiti ca exista (ca in Inima de Tigan si Regina), tigani care ar dori sa fie in randul oamenilor normali. Insa, mai bine nu i-ai baga in seama straight face!

| Sara2 a răspuns:

Oameni normali...chiar am avut prieten tigan

| otypa a răspuns:

. normal doar ca ma speriu de ei...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii vad la fel ca pe romani, ca pe filipinezi, ca pe olandezi, ca pe japonezi, sau ca pe israelieni.am marele noroc de a trai intr-o familie poli-culturala in care discriminarile rasiale nu isi au locul sub nici o forma. diferite rase, culturi, religii si culori, cu diferite opinii, dar in care discriminarea rasiala nu exista

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Can d am ochelarii pe nas ii vad bine, cand nu ii am, ii vad asa, cam in ceata.De ce, tu nu ii vezi deloc si trebuie sa ti-i descriem?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii vad ca pe niste oameni pana ma loveste mirosul, pana ii vad cum scurma prin containar, gasesc un bidon de suc cu ceva lichid in el, il iau, se servesc si apoi il arunca jos?! Pai de acolo l-au luat? Sunt mizerabili, invidiosi, agresivi etc. Nu pot fi educati! Fapt dovedit prin educarea copiilor rromi luati de bebelusi din familiile lor si crescuti de romani sau straini. La maturitate au aceleasi dorinte ca si parintii lor, de a trai in mizerie, de a nu munci cinstit, de a dobandi ceva prin violenta etc. Nu inteleg de ce nu se recunoaste in Romania faptul ca rromii sunt o problema. Se inmultesc ca ciupercile dupa ploaie! Ar trebui sa li se interzica sa faca mai mult de doi copii. Oricum, "fustanelele" traiesc numai din alocatiile copiilor. Pentru asta muncim si platim impozite! Ca sa intretinem tiganii?
Despre cei care spun ca nu au nimic cu ei... cred ca nu ati avut de-a face cu rromii.
Nu am nimic cu rromii care muncesc si care si-au depasit statutul de animal. De altfel am ceva cu romanii care se comporta ca niste tigani, si sunt si din astia destui!

| schlau a răspuns:

Niste Javre, zdrente ii urasc din tot sufletul-de fapt eu urasc toate minoritatile:evrei, rromi, etc. Daca dau de un Singur rrom la liceu, ala a dat de al doilea Hitler. O sa-i fac viata un chin pentru ca si el este otrava care distruge tara-nu-de fapt lumea asta si ne face de ras.In Franta, Romania inseamna doar un lucru-Tiganii. Poate Hitler nu a fost ''prost''(cum il face lumea) ca a cazat toti tiganii si evreii posibili.Heil Hitle

| Dangel a răspuns:

Raspunsul meu a venit mult mai tarziu, din pacate.Cel putin eu, in viata mea n-am vazut tigani de treaba, sunt in clasa cu niste tigani, si tot ce fac e sa te jigneasca si sa se dea smecheri(cocalari cum le e natia) deci niste jegosi.Bafta!

| christian a răspuns:

Mult mai educati ca tine! Cel putin aia cred in ceva...laughing