| AnnaMryDd a întrebat:

Cum poți acuza de prostituție pe cineva care doar ti-a mărturisit asta? Daca nu ai dovezi,poze,conversații,etc? Daca i se ia o interogare fetei de care a profitat baiatul si ea refuza sa recunoască,el mai poate fii acuzat? Interceptarea telefonului poate fii o dovada? Conversatiile pe whatsapp sau Facebook pot fii interceptate de către poliție sau dupa caz,poliția are dreptul sa spargă un cont de e-mail, Facebook etc? este legal sexul cu minori atata timp cat mai au un an sau doi pana fac 18? Este asta un Argument pentru politie,de asemenea oferirea de alcool unui minor de către un major este tot corupere de minori chiar daca nu are legatura cu sexul? Atata timp cat persoanei i s-a oferit alcool si nu s-a culcat de bunăvoie cu celelalte persoane, si este vorba de mai mult de 2 persoane, este viol sau nu are poliția treaba? Va rog răspunsuri la aceste întrebări.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Nu poate fi acuzat nimeni de prostitutie, fara a avea dovezi in acest sens.
2. Politia nu sparge conturi si nici nu urmareste telefonul pentru fapte contraventionale, ci numai pentru infractiuni serioase.
3.Relatiile sexuale, intretinute de comun acord, nu constituie infractiune, daca minorul are peste 15 ani.
4.Doar daca minora a fost imbatata si s-a intretinut cu ea relatii sexuale, fara acordul ei, este viol si atunci cei care au profitat de minora pot fi condamnati pentru viol.

| AnnaMryDd explică:

Prostituția si șantajul sunt fapte serioase. Fata a fost îmbătată dar si ea a vrut sa bea, dar asta doar o data, pana atunci întreținea relații cu ei.Cum se poate demonstra ca un cont de Facebook este fals, ca au fost folosite datele altei persoane? Se poate si altfel decat prin spargerea contului?