| fatainvizibila21 a întrebat:

Cum pot dobandi cetatenia Rep. Moldova? Care sunt conditiile?

5 răspunsuri:
| UzOm a răspuns:

De ce ai vrea să obții cetățenia de moldovean? Chiar nu înțeleg...

| MedRex a răspuns:

Daca ai parinti sau bunici care sunt sau au fost cetateni se poate, despre naturalizare prea multe detalii pe net nu sunt, dar verifica pe site-ul Ministerului Afacerilor Externe a RM http://www.mfa.gov.md/informatii-cetatenii-rm/cetatenie/

| fatainvizibila21 explică:

Am gasit:
Condiţiile dobândirii Cetăţeniei Republicii Moldova

În esenţă, naturalizarea este etapa finală de integrare a unui cetaţean străin în societate şi presupune, de obicei, intrunirea de către solicitant a unor conditii specifice, care diferă de la stat la stat.

Republica Moldova, impune străinului următoarele condiţii:

-Solicitantul trebuie să atingă vîrsta de 18 ani

- Deşi nu s-a născut pe acest teritoriu, domiciliază legal şi obişnuit aici cel puţin în ultimii 10 ani sau este căsătorită cu un cetăţean al Republicii Moldova de cel puţin 3 ani, sau domiciliază legal şi obişnuit nu mai puţin de 3 ani şi domiciliază legal şi obişnuit aici în ultimii 3 ani la părinţi sau copii (inclusiv înfietori şi înfiaţi) cetăţeni ai Republicii Moldova

- Domiciliază legal şi obişnuit pe teritoriul Republicii Moldova timp de 5 ani înaintea împlinirii vîrstei de 18 ani

- Este apatrid sau recunoscut ca fiind refugiat, conform prevederilor legii naţionale, şi domiciliază legal şi obişnuit pe teritoriul Republicii Moldova nu mai puţin de 8 ani

-Cunoaşte şi respectă prevederile Constituţiei

-Cunoaşte limba de stat în măsură suficientă pentru a se integra în viaţa socială

-Are surse legale de existenţă

-Pierde sau renunţă la cetăţenia unui alt stat, dacă o are, cu excepţia cazurilor cînd pierderea sau renunţarea nu este posibilă sau nu poate fi rezonabil cerută