| anonim_4396 a întrebat:

Cum se calculeaza pensia de invaliditate gradul 3 la un barbat de 58 de ani cu 36 de ani cotizare?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pensia de invaliditate se calculeaza la fel ca orice pensie, in functie de stagiul de cotizare si salariul pe care l-a avut persoana respectiva in fiecare luna a stagiului de cotizare.
Singura particularitate este ca, pentru cei care nu au realizat integral stagiul de cotizare standard (35 de ani), se acorda diferenta de stagiu.
In exemplul tau este realizat stagiul standard de 35 de ani.

| Crystyna_Elena_1997 a răspuns:

150 ron cam asa avea bunica mea la inceput, cu timpul o sa se mareasca puppy dog eyes