| imihaistoian a întrebat:

Cum se calculeaza pensia in functie de anii de vechie de ultimul salariu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pensia nu se calculeaza in functie de ultimul salariu ci in functie de stagiul de cotizare (fosta vechime in munca), salariul avut in toate lunile lucrate raportat la salariul mediu pe economie si in functie de grupa de munca avuta.
Se raporteaza salariul avut in fiecare luna a unui an la media salariul pe economie, stabilindu-se punctajul lunar. Se aduna punctele obtinute intr-un an si se impart la 12, obtinandu-se punctajul anual. Se aduna punctajele anuale si suma se imparte la 35 obtinandu-se punctajul final. Acesta se inmaulteste apoi cu valoarea punctului de pensie din data calcularii si se obtine pensia bruta. In prezent valoarea punctului de pensie este de 762, 10 lei.

1 răspuns: