| Mollie a întrebat:

Cum si cand se baga dosarul de somaj? Am terminat recent liceul, si nu stiu daca pot baga dosarul de somaj dupa bac, am inteles ca este un termen si daca nu-l bag, pierd somajul, as dori sa stiu acest termen si daca imi poate spune cineva de ce acte am nevoie pentru acest dosar.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa bacalaureat trebuie să mergi la AJOFM din judeţul tău pentru înregistrare şi luarea în evidenţă. Actele necesare pentru luarea în evidenţă:
-carte de identitate, original şi copie;
-actul de absolvire a formei de învăţământ, original şi copie;
-adeverinţa de la medicul de familie, cu menţiunea că eşti apt de muncă ori ca ai eventuale restricţii medicale.
După luarea în evidenţă începe o perioadă de 60 zile în care trebuie să-ţi cauţi o slujbă ori sa-ţi ofere ei una. Dacă nu ai reuşit angajarea, până la sfârşitul perioadei de 60 de zile şi nici nu urmezi studii superioare sau postliceale, trebuie să mergi iarăşi la AJOFM pentru înscrierea la şomaj şi de la data respectivă o să primeşti o indemnizaţie de 250 de lei lunar, până la angajare, dar nu mai mult de 6 luni.
Acte necesare pentru a primi indemnizaţia de şomaj:
- actul de identitate - original şi copie;
- actele de studii şi calificare - original şi copie;
- certificatul de naştere - original şi copie;
- certificatul de căsătorie - original şi copie (dacă este cazul);
- adeverinţa medicală - din care să rezulte că eşti apt de muncă;
-declaraţie pe proprie răspundere că nu urmezi o formă de învăţământ, autentificată la un notar public;
-adeverinţă de la organul financiar teritorial din care să rezulte că nu realizezi venituri.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Este, intr-adevar, un termen limita, de 60 de zile, de la data incheierii cursurilor, respectiv 29 mai 2015.Deci, incepand cu 29 mai 2015, timp de 60 de zile te poti inscrie "ca persoana aflata in cautarea unui loc de munca"la AJOFM--- este o conditie prealabila obtinerii indemnizatiei de somaj in cazul in care, dupa bac, nu vei vei avea calitatea de student sau pe cea de angajat. Abia dupa expirarea celor 60 de zile
si in cazul in care nu ai calitatea de sudent sau angajat, vei depune, din nou, alte documenente si vei primi indemnizatia.

p.s. Iti atrag atentia ca termenul obligatoriu, de 60 de zile, incepe sa curga de la data incheierii cursurilor liceale(29 mai), nicidecum de la data incheierii examenului de bacalaureat! Termenul expira in 28 iulie 2015--- vezi comunicatul de presa :http://www.agerpres.ro/......i-19-05-26

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, poţi solicita/primi ajutorul de şomaj dacă termini liceul/12 clase!
NU contează dacă promovezi sau nu ( ori dacă participi sau nu la ) examenele de BAC!

Data absolvirii cursurilor/liceului ( în anul şcolar 2014-2015 ) este data de 29 mai 2015.
De la această dată, ai la dispoziţie MAXIM 60 de zile pentru a te prezenta la AJOFM pentru luarea în evidenţă!
Apoi, după alte 60 de zile, TREBUIE să-ţi depui dosarul cu actele pentru ajutorul de şomaj.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.dolj.anofm.ro/Informare_absolventi.pdf

Toate cele bune.