| oBanană a întrebat:

Daca ai facut scoala de soferi, ai sub 18 ani (poti face scoala de soferi cu 3 luni inainte sa ai 18), poti conduce masina daca esti impreuna cu un alt sofer experimentat?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Scoala o poti incepe cu 3 luni inainte de 18 ani dar examenele teoretic si practic se pot sustine numai dupa implinirea acestei varste, asa ca nu poti obtine permisul inainte de implinirea varstei.

| LaLaura a răspuns:

Buna.
Nu poti sa conduci o masina daca nu ai carnet si fara instructor. Doar cu instructor poti conduce pana iti iei carnetul de soferi.
Daca politia te prinde, iei si tu amenda, dar si proprietarul masinii cu pricina. Asta daca nu faci vreun accident, atunci s-ar putea sa iei inchisoare.