| Cadillac a întrebat:

Daca am luat amenda de la un politai care nu s-a legitimat deloc pot invoca ceva incat sa anulez amenda?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti face o contestatie, platesti taxele aferente, si pe urma iti dai seama ca e cuvantul tau impotriva cuvantului lui...

daca tot ai facut o prostie si ai fost prins suporta consecintele nu incerca sa te scoti pe motive penibile.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Datele de identificare si gradul politistului sunt trecute in procesul verbal de contraventie, asa ca nu vei putea dovedi ca nu s-a legitimat si nu ai sanse de castig.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Polițist, nu polițai!
Care este temeiul legal pe care vrei să-l invoci?
Pa, pa.

| express11 a răspuns:

Nu.se poate prezenta, si la solicitarea ta se poate legitima, dar deodata ce este in uniforma, pa.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Daca ai semnat procesul verbal, esti bun de plata.Nu poti dovedi in instanta daca s-a legitimat sau nu, decat daca ai martori prezenti la momentul evenimentului.

| pietrean a răspuns:

Mai mult ca sigur procesul verbal este semnat de catre agentul constatator("politai").Tot acolo se specifica ce contraventie ai facut, numele si adresa ta.Asa ca,daca nu platesti,iti va veni acasa o atentionare,prin care esti anuntat sa o platesti. Daca nu o vei plati,poti fi obligat prin sentinta judecatoreasca.
Chiar daca faci contestatie,tot la Judecatorie se v-a disputa contraventia.
Asa ca,alege!
Chestia ca nu s- a legitimat,asta o stii doar tu si el.Dar nu ai nici-o izbanda cu un asa motiv, deoarece, dupa cum am spus, el are obligatia sa scrie pe procesul verbal si numele lui, pe langa celelalte date.

| Lawliet14 a răspuns:

Daca l-ai filmat cu camera, da. Chiar si daca nu i-ai cerut sa se legitimeze si nu s-a legitimat, ar fi eroare de procedura.