| mois a întrebat:

Daca am pensie pe caz de boala, mai pot lucra ca angajat? Daca da, in ce conditii, cu jumate de norma? Dar daca as vrea sa ma duc in armata si ma angajez acolo si as avea pensia asta pe caz de boala in ce conditii as putea lucra acolo tot cu jumate de norma? Cei din armata m-ar primi in aceste conditii? Dar daca as dori sa am doua servicii tot cu jumate de norma? Va rog cer lamuriri daca se poate.Va multumesc.Cu considerente!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti lucra cu jumatate de norma numai in cazul pensiei de invaliditate de gradul III. Nu esti apta pentru armata daca esti invalida. Poti lucra in mai multe locuri, cu timp partial, conditia este ca insumate sa nu depaseasca o jumatate de norma, respectiv 4 ore pe zi.

| catablondu a răspuns:

Buna, depinde daca pensia pe caz de boala e definitiva sau ai un certificat de incadrare intr-un grad anume cu caracter permanent. De asemenea, in ceea ce priveste munca in armata, e din pacate aproape imposibil pentru ca trebuie sa fi foarte sanatos pentru a face fata. Exista locuri de munca in care poti sa te angajezi, dar avand probleme de sanatate este mai dificil. Nu pot sa iti spun nimic exact, fiind in necunostinta de cauza. In speranta ca te-am ajutat, Numai bine si Multe realizari.