| imihaistoian a întrebat:

Daca cineva cumpara un apartament prin agent imobiliar, ce acte trebuie să ia de la notar noul propietar ca să fie sigur că este în regulă?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cumparatorul primeste de la notar un duplicat al contractului de vanzare-cumparare si apoi un extras CF de informare in care apare intabularea pe numele lui.
Notarul public este obligat sa solicite un extras CF pentru autentificare de la CF, un act de proprietate de la vanzator, certificat de atestare fiscala si dovada de la asociatia de proprietari ca si-a achitat la zi tot ce datoreaza.
Si cumparatorul poate vedea toate aceste acte inainte de incheierea contractului de vanzare-cumparare.