| Macheciau a întrebat:

Daca cineva imi tot trimite mesaje de amenintare pe facebook fara sa il stiu ca ma prinde pe strada si ma omoara sau ca ma baga in spital si il spun la politie rezolv?

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca ai furat cocaina unor dealeri si te ameninta cu moartea, asta e o amenintare credibila, pentru care se poate mobiliza Politia. Insa daca ar sta dupa toate mesajele de amenintare de pe internet, n-ar mai avea alta treaba, nici la telefonul de urgenta n-ar mai raspunde.

| martzian a răspuns:

Internetul este spatiu public. Amenintarile vor fi tratate cu toata seriozitatea de catre cei de la Politie, chiar daca sunt facute pe facebook. Daca te simti amenintat, salveaza mesajele si mergi sa faci plangere.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

Salut, da poti suna la politie si il poti raporta pe facebook! Cel mai indicat ar fi sa vorbesti si cu parintii tai

| Macheciau explică (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

Dar se rezolva ceva? Adica politia face ceva?

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns (pentru Macheciau):

Salut, se rezolva daca chiar te simti in pericol nu ezita sa ceri ajutorul autoritatilor!

| Resurrection a răspuns:

Da, daca ai dovada(mesajele)