| trubadur59 a întrebat:

Daca dupa divort, amiabil, locuiesc cu fosta sotie si fetele minore, in apartamentul proprietate comuna, iar tot venitul meu lunar e alocat in intregime intretinerii casei si fetelor, considerati ca ar fi bine sa am la mana o hartie semnata lunar de fosta sotie, sa nu ma trezesc ca neplatitor al pensiei de intretinere?
Cu respect.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, aşa cum spunea şi @Ioandelasal, ar fi indicat să obţi de la fosta soţie o Chitanţă de mână prin care recunoaşte că ai achitat lunar pensia alimentară ( cu precizarea sumei ) - sau o Declaraţie ( de mână ori notarială ) prin care recunoaşte că tu ai investit lunar suma "x" pentru "cheltuielile necesare intretinerii casei si fetelor" ( în locul sumei stabilite ca pensie alimentară )!

Toate cele bune.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ar fi bine ca fosta sotie sa-ti dea o chitanta de mana, prin care recunoaste primirea pensiei alimentare, in fiecare luna.

| darrio2007 a răspuns:

Am trecut si eu prin asa ceva.Preferam sa trimit prin posta, lunar, pensia alimentara.La aceeasi adresa la care stateam impreuna.In acest fel am avut dovada(avizul de plata)ca plateam lunar ce mi s-a impus prin hotararea de divort.Pervesitatea femeilor nu are limite cand se pune problema divortului.Ce bani dadeam in casa era altceva.

| darrio2007 a răspuns:

P.S.Chiar crezi ca mai este acelasi trai trecand prin divort? Dar fiind in aceeasi casa? Pentru copii doar.