| Yzzza a întrebat:

Daca eu de exemplu m-am nascut pe 10 aprilie 1997, iar anul acesta urmeaza sa imi fac buletinul in aprilie.Doar ca eu as avea nevoie de buletin peste 2 saptamani pentru trebuie sa plec in strainatate cu scoala si nu as vrea sa fac pasaport.Asa ca ma intereseaza sa stiu daca imi pot face buletin mai repede, si daca da, cu cat timp mai repede imi pot face? Pe cat se poate, as dori rapunsuri de la cei care stiu sigur, dar asta nu inseamna ca nu apreciez si raspunsurile celorlaltihappy.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG nr.97/2005, privind actele de identitate, cu modificarile ulterioare, art.14, alin.1, pentru prima carte de identitate(nu buletin) trebuie sa te prezinti la SPCLEP in termen de 15 zile dupa implinirea varstei de 14 ani, asa ca nu o poti face inainte. La preschimbarea actului se poate face inainte cu 180 zile de expirare. Totusi incearca la SCLEP, poate iti aproba sa o faci inainte, avand in vedere motivul. Succes si numai bine!

4 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Legal e cum îţi spune ioandelasal.
Pe de altă parte, buletinul meu e eliberat în mai anul în care am făcut eu 14 ani, dar eu sunt născut în iulie.
În principiu nu se poate dar... depinde şi de ofiţerul de-acolo.
Merită să încerci, dar să nu-ţi pui toate speranţele.
Succes.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Conform legii, prima cartea de identitate a minorului poate fi solicitata serviciilor publice comunitare locale pentru evidenta persoanei de pe raza căruia domiciliezi doar după împlinirea vârstei de 14 ani!

| sceptic a răspuns:

Ce chestie, suntem nascute in aceeasi zi, an si lunalaughing

| beautygeo a răspuns:

Sa stii ca poti sa pleci in strainatate cu un pasaport si cu aprobarea parintilor! Nu ai nevoie neaparat de buletin.