| FaraNume1245 a întrebat:

Daca faci ceva ilegal si te prinde Politia, iar tu nu vrei sa date despre tine, ce patesti?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vei fi condus la politie pentru identificare si te pot amenda pentru refuzul de a te identifica, conform L.61/1991, rep. in 2014, citez:
"ART.2.Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte,  dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
31) refuzul unei persoane de a da relaţii pentru stabilirea identităţii sale, de a se legitima cu actul de identitate sau de a se prezenta la sediul poliţiei, la cererea ori la invitaţia justificată a organelor de urmărire penală sau de menţinere a ordinii publice, aflate în exercitarea atribuţiilor de serviciu;"
Amenda este de la 100 lei la 500 lei.
De asemenea, dupa caz, in functie de ce-ai facut ilegal, poti avea dosar penal, daca fapta ilegala constituie infractiune sau sa te amendeze, daca fapta ilegala constituie contraventie.

| darrio2007 a răspuns:

Iti iei amenda. Oricum afla tot despre tine.

| FaraNume1245 explică (pentru darrio2007):

Asta e chestia. Cum afla daca tu nu le spui nimic?

| darrio2007 a răspuns (pentru FaraNume1245):

Te tin la sectie pana spui.Cineva te va cauta in acest timp.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista nu vreau cand e vorba de legitimare din partea politiei. Daca refuzi esti dus cu forta la sectie si te legitimeaza ei cumva.

| FaraNume1245 explică (pentru suntserios):

Daca tu nicicum nu vrei sa le spui, cum te legitimeaza?

| suntserios a răspuns (pentru FaraNume1245):

Exista amprente, ai poza pe cartea de identitate, exista o baza de date cu evidenta populatiei

| T0T a răspuns:

Te arestează și te amendează mai urât. E o infracțiune ce zici tu.

| WaterDrop a răspuns:

Iti for face cunostinta cu Bob.Bob este o persoana de 2 metri si 140 kg.Bob este noul tau coleg in celula de arest si se va ruga de tine sa nu le dai datele niciodata ca sa poti sta mereu langa el.

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Esti condus la politie. ti se aplica o cafteala de aia frumoasa. pentru necooperare cu un organ al politiei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te rozolva ei cumva, te duc la politie, afla, primesti si o amenda, etc.Numai lucruri frumoase.Te duci acolo, faci poze cu politistii, dai autografe pe pectorali, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Banuiesc ca e o intrebare informativa.o perosna care refuza sa se legitimeze oranului de politie, este dus la sectie, cu frumoasul sau cu forta incatusat si acolo ti se face o poza. Exista in baza de date a politiei poze cu toti ce au card de identitate. Chiar daca nu are card de identitate, persoana este supusa la niste interogatorii, asa de bine puse la punct ca perosna se da de gol singura. Mai bine stai linistit.