| TomaCristian1996 a întrebat:

Daca in acest moment imi retrag dosarul de la FILS ( politehnica ) sunt constient ca pierd un an subventionat de stat, dar intrebarea mea este daca urmatoarea facultate facultate pe care o voi urma care va fi tot ceva in cadrul politehnicii va trebui sa platesc primul sau ultimul an?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art.142 din L.1/2011, a educatiei nationale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„(6) O persoană poate beneficia de finanţare de la buget pentru un singur program de licenţă, pentru un singur program de master şi pentru un singur program de doctorat.
  (6^1) Persoana care a beneficiat gratuit de şcolarizare în cadrul unui program de studii universitare finanţate de la bugetul de stat are, în condiţiile legii, dreptul de a urma un alt program de studii universitare în cadrul aceluiaşi ciclu de studii universitare:
a) în regim cu taxă, dacă instituţia de învăţământ superior de stat organizează programul şi în acest mod;
  b) în regim gratuit, cu finanţare de la bugetul de stat, în condiţiile în care persoana achită contravaloarea serviciilor de şcolarizare de care a beneficiat anterior cu finanţare de la bugetul de stat, integral sau parţial, în cazurile în care programul de studii la care a fost admis este organizat doar cu finanţare integrală de la buget.
  (6^2) Încasarea sumei reprezentând contravaloarea serviciilor de şcolarizare se realizează de către instituţia de învăţământ superior de stat care a asigurat şcolarizarea, aceasta având totodată dreptul de a stabili ca plata efectivă a sumei să se realizeze şi în tranşe/rate. Sumele încasate se fac venit la bugetul de stat.
  (6^3) Cu ocazia înmatriculării persoana prevăzută la alin. (6^1) prezintă dovada că a efectuat/efectuează plata prevăzută la alin. (6^2)."
Fata de aceste prevederi, daca te retragi acum, va trebui sa platesti doar pentru perioada de o luna, cel mult un semestru si vei putea intra la noua facultate tot pe loc bugetat, bineinteles daca reusesti pe un asemenea loc.

| alessia5158 a răspuns:

Despre ce prevede legea, te-a informat Ioandelasal.Eu ti-as sugera sa alegi transferul de la o facultate la alta din cadrul aceleiasi universitati.Indiferent universitatea, in ceea ce priveste un tranfer, regulamentele acestora prevad conditia de student integralist. Daca esti la UPB, citeste 'Reguli de intrerupere, reinmatriculare si transfer":http://www.upb.ro/......a_2013.pdf
Citeste cu atentie regulamentul(Art.34!) si decide ce este in avantajul tau: transferul, ori retragerea de la studii(retragere /renuntare nu inseamna intrerupere!). Cere informatii despre conditiile de transfer impuse de facultatea la care doresti transferul.

| TomaCristian1996 explică (pentru alessia5158):

Asta nu m-a lamurit cu prea multe. Nu este mentionat nicaieri care an trebuie sa platesc daca ma retrag acum iar eu asta urmaresc. Eu nu urmaresc sa schimb facultatea ci sa ma retrag un an si sa platesc dupa cat am pierdut.

| TomaCristian1996 explică:

Pai toata lumea imi spune ca am pierdut tot anul ca s-a facut contractul deja.

| TomaCristian1996 explică:

Asta nu ma lamureste cu nimic. Eu am vrut doar sa stiu daca ma retrag daca la urmatoarea facultate la care voi intra va trebui sa platesc la inceput sau la final? Si nu pot sa cred ca trebuie sa platesc doar un semestru.