| anonim_4396 a întrebat:

_Daca inchiriez 10 apartamente pot sa spun ca ma ocup cu afaceri imobiliare?

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dacă le închiriezi tu? Sau dacă ai aceste 10 apartamente si le închiriezi altora, reformuleaza intrebarea ca nu se intelege nimic din ce ai scris tu.

| Holiday a răspuns:

In limbajul uzual se spune ca "faci investitii (in piata) imobiliare(a)". Deci da, poate fi numita afacere si e una destul de sigura, numai sa stii ce si cand sa cumperi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca este un esalon pentru asta. Din moment ce te ocupi cu asta, profesional esti afacerist in imobiliare, deci da, nu este gresit acest termen.

| Peridava a răspuns:

Daca nu esti inregistrat la fisc, se cheama ca faci afaceri ilegale.
Daca le faci legal, doar inchiriezi apartamente, nu te ocupi cu afaceri imobiliare. Nu te impauna inutil.