| doesntmetter a întrebat:

Daca intrerup scoala un an (ma inscriu din nou la liceu toamna urmaatoare) din motive medicale, mai beneficiez in perioada asta de pensie de urmas? Sper sa ma ajute cineva.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, beneficiezi de pensie de urmas si in aceasta perioada.

| Fatamuntilor a răspuns:

Pensie de urmas primesti pe perioada studiilor, fara a depasi varsta de 25 de ani.Trebuie sa trimiti adeverinta de elev la casa de pensii in momentul in care revii la scola!

| doesntmetter explică (pentru Fatamuntilor):

Eu m-am referit daca primesc in continuare pensia in lunile in care nu ma duc la scoala, din motive medicale, dupa cum am spus.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru doesntmetter):

Ar trebui.Mai tot timpul uitam sa trimit la casa de pensii adeverinta pentru nepotii mei in luna in care incepea scoala, trimitem mai tarziu si primea banii pe 2-3 luni. Logic ar trebui sa primesti.

| Peridava a răspuns:

Cel mai corect raspuns, il poti primi de la o comunitate care cunoaste perfect legile. E vorba de "avocatnet.ro".