| adrianna35 a întrebat:

Daca lucrez de 3 luni, sunt pe post temporar, beneficiez de somaj in cazul unei concedieri?!

10 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Nu puteti beneficia de somaj, pentru ca santeti angajata temporar.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

In momentul in care inceteaza raporturile de munca (in cazul tau contractul pe durata determinata), poti beneficia de indemnizatie de somaj daca ai un stagiu de cotizare de minim 12 luni.

| ikram a răspuns:

Ca sa beneficiezi de somaj trebuia sa lucrezi minim 1 an, si depinde si din ce cauza te concediaza.

| bluerose a răspuns:

Somaj primesti, indiferent daca ai contract pe durata determinata sau nedeterminata, singura conditie este ca angajatorul sa te dea in somaj (sa-ti desfaca contractul de munca cu unul dintre articolele din Codul Muncii prin care beneficiezi de somaj).

| bluerose a răspuns:

Revin la raspunsul meu cu mentiunea ca vechimea totala in munca, pentru a primi somaj, este de minim 12 luni. In cazul tau, primesti somaj daca ai mai lucrat in alta parte.

| kathessa a răspuns:

Nu, dupa minim 9 luni!

| danutzyscorpyon a răspuns:

Nu poti beneficia de somaj trebuie sa ai cat mai multa vechime si mai ales daca esti minora abslout deloc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.In ultimii doi ani trebuie sa acumulezi un an de vechime pe cartea de munca.Eu asa stiu.Intreaba totusi la fortele de munca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Categoric nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt in somaj mai am trei luni, ma angajez pe perioada determinata mai beneficiez de somaj