| viviana28 a întrebat:

Dacă mama, singură în urma morţii soţului, naşte un copil şi apoi moare după naştere, cum se va întocmi certificatul de naştere al copilului? Ce va fi trecut la părinţi?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca mama era casatorita in momentul aproximativ al conceperii copilului, tatal este sotul mamei. daca nu si mama nu a declarat inaintea mortii cine e tatal copilului, este trecut necunoscut. Mama este cunoscuta evident, chiar daca a murit.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vor fi trecuti parintii, conform declaratiei mamei, daca a apucat sa declare. Daca nu a declarat cine este tatal va fi trecuta numai mama, la tata se trage linie.

regis
| regis a răspuns:

Brigaela are dreptate, sotul este prezumat ca si tata al copilului, iar mama se presupune a fi cea care l-a nascut. Ulterior, in anumite conditii si pe baza unor expertize, se poate face dovada unei situatii de fapt diferite, caz in care prin hotarare judecatoreasca se va modifica certificatul de nastere.

| darrio2007 a răspuns:

Numele mamei si al tatalui. Daca se gaseste unul. Daca nu, tata necunoscut.

| kiv1990 a răspuns:

Pai daca mama indica cine e tatal copilului atunci se cunoaste, iar daca nu atunci e necunoscut. Insa ceea ce priveste mama ea va fi inclusa in certificat

| EaEmma a răspuns:

La parinti va fi trecuta mama copilului...si de asemenea tatal daca este cunoscut numele lui, asta doar daca mama declara cine este tatal copilului

| matesanosa a răspuns:

Mama.

| 23Suiram a răspuns:

Tata necunoscut daca mama nu a declarat cine este tatal cand inca era insarcinata. Mama... numele mamei care a nascut copilul.

| davu a răspuns:

Nu cunos cexact procedura legala dar cred ca numele parintilor decedati.