| MarisRadu91 a întrebat:

Daca merg la cumparaturi cu cineva intr-un supermarket si acel cineva isi cantareste produsele la un pret mai ieftin, gen mancare de caine este de 10 feluri si ia felul cel mai scump si-l cantareste cu pretul cel mai ieftin, si impart cosul de cumparaturi cu acel cineva, pot sa fiu si eu tras la raspundere? mai ales ca am platit cu cardul meu de cumparaturi si persoana mi-a dat cash mie... va multumesc.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat tu esti cu produsul la casa sa il platesti, tu esti cel responsabil. Dar problema se poate remedia pe loc... poti oricand sa zici ca ai incurcat etichetele si sa te duci sa cantaresti produsul corect, sau sa renunti la a mai cumpara produsul

| mihai69 a răspuns:

Teoretic, da; dar e greu de dovedit că tu ai știut ce mânării a făcut cel cu care ai fost la cumpărături. (în momentul plății, cel puțin)
Problema ar fi dacă prăvălia are dovezi că erați împreună la momentul când a cântărit un produs folosind codul altuia - atunci ești complice la furt.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Da. Poti fi tras la raspundere daca faci acest lucru si esti prins.

In general magazinele au o procedura cu privire la furtul de cantar.

De exemplu Kaufland, daca pe tot cosul de produse, cantarirea pe care ai facut-o tu si cantarirea de control, diferenta dintre ele depaseste 500g atunci se cheama politia. La altele ar putea sa difere.

Nu poti sa invoci faptul ca acele cantare nu mergeau bine sau ca ai gresit deoarece acest lucru cade in sarcina ta, sa fii atent. Daca stii ca ai asemenea probleme, rogi sa ti le cantareasca inca o data.

Oricum ar fi, daca ai trecut de casa si nu ai fost oprit de nimeni, nu mai conteaza. Este pierderea magazinului.

In general poti sa prinzi cand casierul stie cum arata produsele respective si incepe sa isi puna intrebari cu privire la ele, si atunci cheama un agent de paza sau cand pur si simplu, sa zicem ca punga s-a agatat si a cazut, este obligat sa verifice situatia. Si iarasi poti sa fii prins.

Si pentru dosar penal, se aplica zicala cu cine fura azi un ou, e un mare.ou.

| marin81 a răspuns:

Doar daca esti prins/ Eu cred ca si tu esti tras la raspundere din moment ce tu platesti

| Bpr_Vlas_1997 a răspuns:

Desigur, incalci legea si faci abuz de furt. Principalul e sa nu fii prins big grin.Dar se complica treaba cu cardul, deoarece pe el se inregistreaza cumparaturile.Sau, persoana de la casa poate sa observe big grin Bafta!