| anonim_4396 a întrebat:

Daca-mi creez card de debit in euro in Romania, la o banca ce sediul il are-n orasul meu, pot plati cu el intr-un magazin din Italia? Ce comisioane sunt?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Da, poți plăti - comisionul conține mai multe componente, vezi aici un exemplu:
https://www.bancatransilvania.ro/......direct.pdf

| mihai69 a răspuns:

Da, poți. Poți plăti şi cu un card în lei.
Plățile la comercianți NU se comisionează.

| Lioana a răspuns:

Poti plati in Italia si cu card in lei. Se va face conversia in euro la cursul bancii.
Cardurile in euro au comisioane de administrare cont destul de mari. Asta doar pentru ca ai acel card fara sa il si folosesti.
Pentru a afla comisioanele trebuie sa intri pe site-ul bancii. Difera de la o banca la alta.