| geronimo14 a întrebat:

Daca modificarile Codului de Procedura Penala vor fi in cele din urma aprobate de Curtea Constitutionala, iresponsabii si minorii, care se afla in situatia prevazuta de art. 77 din CPP, vor mai avea dreptul de a cere continuarea procesului penal in cazul in care se dispune o solutie de netrimitere in judecata?
Potrivit legii pentru modificarea si completarea Legii nr. 135/2010, articolul 18 din CPP ar urma sa se modifice si ar avea urmatorul cuprins:
"În caz de amnistie, de prescripţie, de retragere a plângerii prealabile, de existenţă a unei cauze de nepedepsire, suspectul sau inculpatul poate cere continuarea procesului penal."
Forma in vigoare a articolului 18 din CPP este urmatoarea:
"IN CAZ DE amnistie, de prescripţie, de retragere a plângerii prealabile, de EXISTENTA A UNEI CAUZE DE nepedepsire sau de NEIMPUTABILITATE ori în cazul renunţării la urmărirea penală, SUSPECTUL sau inculpatul POATE CERE CONTINUAREA PROCESULUI PENAL."

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Astazi CCR a constat ca modificarile la Codul penal si Codul de procedura penala sunt neconstitutionale, astfel ca raman in vigoare actualele prevederi.
Pana la publicarea deciziei in M.Of. nu stim daca toate au fost constatate ca neconstitutionale sau modificarile au fost constatate astfel pe motive extrinseci, tinand de incalcari privind modul de adoptare. Fata de aceasta, daca au fost luate in considerare doar motivele extrinseci se poate sa fie adoptata, pe viitor, o asemenea modificare si o sa aflam.

| Davidavid02 a răspuns:

Sunt trimise înapoi la guvern pentru modificare dar probabil o sa schimbe doar ceea ce apus tâmpitul de Dragnea in Avantajul sau si probabil ca restul vor rămâne constituționale