| Ibi_8998 a întrebat:

Daca n-am fost casatorita si am cumparat impreuna cu barbatul o casa si la un an jumatate ne-am despartit, am dreptul la jumatate din casa avand in vedere ca avem si un copil impreuna?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui doua detalii esentiale, respectiv daca figurezi si tu pe contractul de vanzare-cumparare ori daca poti dovedi ca ai participat si tu cu bani la cumpararea casei. Daca nu figurezi in contract si nici n-ai participat cu bani nu ai nici un drept asupra casei. Daca figurezi in contract ai dreptul la jumatate iar daca ai participat cu bani ai dreptul la o cota din casa, proportional cu suma data de tine. Faptul ca aveti un copil nu-ti da dreptul la o parte din casa, daca n-ai indeplinit macar una din conditiile aratate. Copilul are dreptul la pensie de intretinere din partea tatalui, o suma lunara de pana la 1/4 din de venitul net lunar al acestuia. Numai bine!

| bia0000 a răspuns:

Daca aveti actul pe numele la am2 da dar daca nu are dreptul numai copilul, dar cel mai bine cauta un bun avocat care poate rasturna totul in favoarea ta pentru ca este important si motivul despartirii si faptul ca aveti un copil impreuna

| Merry24 a răspuns:

Daca e el de acors sa-ti lase o parte din casa