| 3243F6 a întrebat:

Daca o anumita firma da in judecata statul roman pentru ca nu i-a platit ceva sau pentru ca nu a lasat firma sa faca ceva in Romania cine va fi judecatorul? laughing

Este vreo diferență dacă firma ar fi din UE față de una din China?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula asemenea procese se judeca in Romania, cu exceptia celor privind investitiile, acestea se judeca de o instanta internationala de arbitraj, formata din 3 arbitri, unul ales de reclamant (firma), unul ales de parat (Statul roman) si unul numit de Curtea de Arbitraj.
Nu are importanta de unde este firma.