| NowForYou000 a întrebat:

Daca o minora de 14 ani a fost lasata insarcinata de unul de 23 de ani, iar aceasta a nascut, ce pedeapsa ar primi ala? Ea a dat o declaratie si a spus ca si ea a fost de acord, si la fel au spus si ai ei. Il poate inchide chiar daca toti au fost de acord? Si daca da, cati ani ar primi?
P.S prietena mea este in situatia asta.

19 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta respectivului este infractiunea de act sexual cu un minor, conform Codului penal, citez:
"ART.220.Actul sexual cu un minor
(1) Raportul sexual, actul sexual or.l sau an.l, precum şi orice alte acte de penetrare vagin.lă sau an.lă comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Fapta prevăzută în alin. (1), săvârşită asupra unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi."
P.S. Sper sa se inteleaga, am fost nevoit sa pun acele puncte deoarece programul TPU nu-mi dadea voie sa postez citatul la aceasta categorie.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru relatii cu copii minori pana la 15 ani se da pedeapsa cu inchisoare. Daca au 15-18 ani, cu acordul parintilor se pot casatori si nu se pedepseste dar raspunsul este mai complex. Vezi aici: http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-198-cpen

| Mihai1810 a răspuns:

Daca ea a fost de accord si parintii fetei nu au obiectat nimic, atunci baiatul nu are ce sa pateasca.

| Mihai1810 a răspuns (pentru Salontanul):

Se face o ancheta iar daca in urma acesteia se stabileste ca actul sexual s-a petrecut in urma unui accord unamin nimeni nu poate pati nimic. Daca actul sexual s-a produs fara voia fetei sau daca parintii depun plangere atunci baiatul face inchisoare.

| Salontanul a răspuns (pentru Mihai1810):

Citeste legea si nu-mi da mie explicatii ca eu le stiu. Acolo scrie clar: pana la 15 ani, puscarie.

| Mihai1810 a răspuns (pentru Salontanul):

Si daca nimeni nu declara actul sexual la politie cine face puscarie?

| Salontanul a răspuns (pentru Mihai1810):

Sunt obligati sa declare medicii de la locul de unde naste sau cei de la evidenta populatiei la inscriere.

| NowForYou000 explică (pentru Salontanul):

Stiti, eu chiar imi doresc ca ala sa stea multi ani acolo, pentru ce i-a facut prietenei mele. Dar parintii ei nu vor sa faca nicio plangere. Deci sa inteleg pana la urma, chiar daca nu face nimeni nicio plangere, ala tot o sa fie inchis?

| Salontanul a răspuns (pentru NowForYou000):

In mod normal, da dar se poate rezolva orice cu bani. Mai bine sa mearga ea la protectia copilului. Cei de acolo ar trebui s-o ajute cu sfaturi juridice.

| NowForYou000 explică (pentru Salontanul):

Daca ii sun eu pe cei de la protectia copilului si le spun tot, si le spun si ca ai ei nu vor sa faca nimic, s-ar putea face ceva? Si inca ceva, ea a spus ca a fost de acord din cauza cuiva, pentru ca a amenintato si vrea sa le spuna asta, dar fara sa stie nimeni, se poate face ceva?

| suntserios a răspuns (pentru Mihai1810):

Daca nu stii legea nu te mai contrazice cu altii. Nu conteaza acordul unui minor sub 15 ani in cazul unui contact sexual.

| Salontanul a răspuns (pentru NowForYou000):

Incearca. http://www.copii.ro/ Este si telefonul copilului (altceva decat protectia copilului). http://www.telefonulcopilului.ro/
Totul este sa nu te dai batuta. Eu am avut o problema cu ei. O femeie avea 3 copii pe care-i trimitea la cersit pentru bautura. Unul dintre copii i-a dat mamei mele (femeie de 83 ani) cu piatra in cap pentru ca n-a vrut sa le dea bani. Am facut interventie la protectia copilului si nimeni n-a intervenit ca au zis ca n-au ce face. Stiam ca mint si m-am dus la politie. Eram hotarat sa merg pana la Bucuresti. N-am reusit nici la politie. Am scris la Bucuresti si au venit de i-a luat pe minori si betiva a ramas fara sursa de bautura. A plecat si ea din localitate ca nu mai avea cine sa-i dea de baut. Asa ca ia-ti inima in dinti si curaj! Amenintarile aluia nu au ce face. Se poate demonstra ca este gravida si se pot face analize care-l dau in gat. Fara curaj nu se poate face nimic in viata.

| NowForYou000 explică (pentru Salontanul):

Dar ea a nascut deja, numai ca el nu este trecut pe certificat. Ce se poate face?

| Salontanul a răspuns (pentru NowForYou000):

Numai calea prin reclamatie la politie in care sa-si rezerve dreptul de a-l da in judecata. Pacat ca medicii si primaria nu s-au implicat cand au vazut ca este minora. Asta e tara cu oameni de rahat!

| NowForYou000 explică (pentru Salontanul):

Crede-ma ca a fost chemata la politie sa dea o declaratie. Ei au intrebat daca vrea sa se judece cu ei, dar ai ei au spus ca nu, iar ea a spus ca da, iar politistii au scris in declaratie ca nu vrea. Dar au spus ca vor trimite dosarul la procuratura, iar procurorii vor decide ce vor face cu el pe baza declaratiei(in care aia au scris ca n vrea sa se judece cu el). Deci ce crezi ca ii va face?

| Salontanul a răspuns (pentru NowForYou000):

Legal ar trebui sa se inceapa urmarirea penala indiferent ce au scris ei. Se pare, insa, ca procurorii si judecatorii, neavand o lege a raspunderii magistratilor, fac ce vor ei. asa ca nu poti sa stii peste cine dai!

| BogdaN7978 a răspuns:

In România nu ar pati nimic laughing) legea noastra ii de **** si nu ia nimeni masuri în legătură cu nimic

| Raresnou a răspuns:

15ani de puscarie