| anonim_4396 a întrebat:

Daca o persoana divorteaza,deci implicit isi schimba si numele de familie si domiciliul, mai figureaza drept co-platitor la ratele casei unde s-a domiciliat in timpul mariajului in cazul in care doreste sa faca un alt imprumut?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de faptul daca s-a facut ori nu partajul bunurilor dobandite pe perioada casatoriei si cui a revenit casa.
Daca nu s-a facut partajul atunci mai figureaza drept coplatitor. La fel daca la partaj nu s-a specificat ca sotul care ramane in casa preia intregul imprumut, bineinteles cu acceptul bancii.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, fiindca este inregistrat dupa codul numeric personal. In timpul partajului, insa, se poate ca unul dintre soti sa-si asume integrala plata creditului daca are venituri suficiente si daca accepta banca

| darrio2007 a răspuns:

Da.Pana la achitarea creditului.

| VadTot a răspuns:

Poate doar daca face o schimbare de sex! laughing