| Demeister a întrebat:

Dacă stai la oraş într-o vilă şi vrei să instalezi un sistem de supraveghere video, poți avea divergențe cu vecinii pe tema sistemului?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Exact! trebuie sa setezi cu maxima atentie campul vizual al camerelor de fimat, astfel incat sa nu poti fi implicat in posibile diferende intre vecini, firme din apropiere, trafic rutier etc. Ca sa nu iti complici si mai mult existenta.

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poate ca nu.In acest fel poti observa si ceva de la vecini.In caz de spargere sau altceva.Vecinul care nu accepta asta inseamna ca are ceva de ascuns.E bine, totusi, sa nu se vada prea mult de la vecini.Că nu se stie peste ce vecin idiot dai.

| Kaℓi a răspuns:

Sigur ca da, gandeste-te la un scenariu de genul vecinul plecat in delegatie, vecina primeste un vizitator. Tu ai imaginile, daca e sa fie scandal, ai incurcat-o.

| Demeister explică (pentru Kaℓi):

La ce ''scandal'' te referi tu?
Cu cine sa fie ''scandal''?

| Kaℓi a răspuns (pentru Demeister):

Scandal intre vecini. E un scenariu posibil! si poti fi chemat martor...

| Demeister explică (pentru Kaℓi):

Poti refuza sa te implici ca si martor?

| Kaℓi a răspuns (pentru Demeister):

Poti sa-i refuzi pe ei, dar nu poti refuza instanta, daca vei fi citat.

| Demeister explică (pentru Kaℓi):

Atunci,cel mai bine este sa instalezi un sistem de supraveghere care nu filmeaza in curtile si in casele vecinilor?
Astfel, eviti riscul de a fi implicat ca si martor (inclusiv de instanta daca esti citat).

| Demeister explică (pentru Kaℓi):

Dar poliția poate să te implice ca şi martor?

| Kaℓi a răspuns (pentru Demeister):

Da, cu politia trebuie sa colaborezi.
Nu ai nimic de facut, decat sa le oferi inregistrarile camerelor de supraveghere daca ti le solicita. Oricum, inainte de asta sa te consulti cu avocatii tai, sa aranjati lucrurile in asa fel incat sa nu fi citat ca martor, doar sa furnizezi imaginile.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Kaℓi):

Nu cred ca e ilegal. De exemplu eu nu stiam ca sunt camere pe stalpi pe afara, pana in iarna cand uitandu-ma la cer in directia unui stalp am vazut lumina rosie a uneia. Si ce daca il filmeaza pe amantul vecinei sau amanta vecinului? nu eu i-am pus sa insele.

| Kaℓi a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu e ilegal, eu doar l-am sfatuit cum sa stea departe de probleme, ca si asa pare sa aiba destule... happy

| DoarBogdan a răspuns (pentru Demeister):

Exact! trebuie sa setezi cu maxima atentie campul vizual al camerelor de fimat, astfel incat sa nu poti fi implicat in posibile diferende intre vecini, firme din apropiere, trafic rutier etc. Ca sa nu iti complici si mai mult existenta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bineinteles. O sa le fie ciuda ca nu te mai pot rapi.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da si normal laughing

| WaterDrop a răspuns:

Doar daca camera bate in dormitorul lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate o sa se simta urmariti laughing Depinde cum pui camerele, daca le pui in directia unde stau ei, e logic ca o sa te de-a si in judecata ca mna, e ok sa le pui atata timp cat tin doar de protectie, nu de spionaj.