| AvalohAlyn a întrebat:

Daca sunt pensionat pe caz de boala momentan, din punct de vedere legal pot face o scoala sau un curs de formare?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde cu ce problema si ce grad de pensionare ai.
Daca esti in gradul 3, ai dreptul sa lucrezi "cu jumat de norma", iar pentru a lucra poti face si cursuri de formare /calificare de orice nivel esti capabil.
In cazul gradului 2 sau 1, avand capacitate limitata, este posibil sa te califici intr-un domeniu in care esti capabil sa activezi, dar comisia medicala va decide daca poti sa fii sau nu activ in profesia invatata si daca sa primesti si pensia de boala langa salar sau nu.

| RobertMoon a răspuns:

Da. Ce legătură are faptul că ești pensionat cu studiile? La facultăți de exemplu sunt și pensionari care încearcă să își termine studiile, daca sunt ieșiri la pensie nu înseamnă că li s-au terminat drepturile