| LanguageMaster a întrebat:

Dacă toți angajații unei firme își dau demisia și se angajează la altă firmă pentru salarii mai mari, atunci firma de la care au plecat poate da în judecată firma la care au plecat angajații lor?

4 răspunsuri:
| cfrtobias a răspuns:

Cat timp au plecat legal daca asa e, nu cred ca are de ce sa dea in judecata

| Sonia822 a răspuns:

Evident ca NU. Migrarea de personal la o firma concurenta e un lucru firesc. Mai ales ca, daca si-au dat demisia in masa, n-au facut-o degeaba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poate face nimic legal. Insa de multe ori, daca firmele sunt din acelasi localitate/zona patronii incearca sa rezolve concurenta prin "relatii/pile" la primarie.
Exemplu intr-un oras era o firma de profil x--> toti muncitorii interesati mergeau acolo, dupa o perioada alta firma "y" de acelasi profil a vrut sa deschida sectie in acelasi oras. Imediat patronii primei firme au mers la primarie, unde au "convins" consiliul sa refuze cererea firmei "y", prin impunand niste termeni pe care firma y sa nu-i accepte.

| Raizing a răspuns:

laughing demisia "nu-i" considerata o infractiune, sa ajunga la "judecatorie".
Ci din contra, firma de la care a-ti "plecat" este '"vinovata" (deoarece n-a stiut sa-si tina angajatori in frau happy