| Burcix a întrebat:

Daca trimit bani prin mandat postal si am gresit adresa, destinatarul va putea ridica banii de la posta fara acel aviz care trebuia sa il primeasca in casuta posta?

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Cu sau fara avizarea la domiciliu, destinatarul nu poate incasa banii de la posta daca adresa sa nu este identica cu cea inscrisa in cartea sa de identitate. Atat numele, prenumele cat si adresa destinatarului inscrise pe mandatul postat trebuie sa fie identice cu cele inscrise in cartea de identitate a acestuia.