| aricell a întrebat:

Daca un băiat de 18 ani a fost cu o fata de 14 ani și a întreținut relații sexuale cu fata aceia, fiind și ea de acord cu asta. Mama fetei știa asta, știa ce făceau ei, ce se va întâmpla dacă mama fetei va merge la poliție?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde cand au intretinut relatiile sexuale, avand in vedere ca s-au modificat mult infractiunile sexuale de la 1.01. 2024.
In orice caz daca mama fetei depune plangere penala o sa fie urmarit penal si condamnat la inchisoare.
Spune daca sexul a fost inainte sau dupa aceasta data si o sa-ti dau un raspuns mai detaliat.

| Violleta2022 a răspuns:

Fata este protejata de lege si nu poate decide ea, pana nu implineste 16 ani, fiind considerata un copil mic, inca incapabila sa decida pentru ea.
In aces caz, daca mama ei depune plangerea impotriva baiatului de 18 ani, acela face puscarie, de la 7 ani la 12 ani, ca-i corupere de minori si act sexual intertinut cu un minor sub 16 ani!

fetita poate sa-si dea consimtamantul numai dupa ce implineste 16 ani!
Aici este legea care a intrat in vigoare de cateva zile, in Januarie 2024!

Legea este aici:
https://www.avocatnet.ro/......xuale.html

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se va intampla un dosar penal cel mai probabil

| mihai69 a răspuns:

Se va întâmpla un dosar penal pentru viol.

| dullcat a răspuns:

Https://www.digi24.ro/......or-2404157

Infracţiuni contra libertăţii şi integrităţii sexuale - Actul sexual cu un minor -
Art. 220. -
(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.

(2) Fapta prevăzută în alin. (1), săvârşită asupra unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.

(3) Fapta prevăzută în alin. (1), comisă de un major cu un minor cu vârsta între 13 şi 18 ani, când majorul a abuzat de autoritatea ori influenţa sa asupra victimei, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi. - https://lege5.ro/......odul-penal

| aricell explică:

Fata fiind de acord, mama știind ce făcea fica ei