| aaanonim260201 a întrebat:

Daca un minor de 15 ani fuge de acasa din cauza problemelor in familie, exista consecinte legale? Politia poate sa il forteze sa se intoarca acasa?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politia va interveni doar in cazul unei hotarari judecatoresti sau daca minorul comite acte antisociale.

| OnuOnulică a răspuns:

Da, atâta timp cât e minor nu poate să decidă cu cine locuiește. Însă, există varianta să fie dus la un centru de plasament.

| oprescudorin11 a răspuns:

Problematica rezolvarii firesti, aproape ca nu tine de legislativ, in opinia mea, dar poate fi dezastruoasa pentru ambele 'tabere': parinti si copii.Conform legislatiei, pot aparea procese prin care oricare este acuzat, toti vor pierde. Sunt destule exemple! Copilul poate fi acuzat ca neadaptabil, trimis la asistenta sociala(dezastru), parintii pot fi acuzati de maltratare a minorului, pierd copilul si platesc penal.Parerea mea este insa ca in Dreptul Familiei, nu ar trebui sa apara institutiile statului, profund nocive. Politia poate, la ordin judecatoresc sa-l forteze sau nu, in functie de ce hotarasc judecatorii sau asistentii sociali. Nu asta este calea rezolvarii sanatoase.Decand lumea, au mai fugit copii de acasa, cu consecinte, nu asa de tragice!