| olga39 a întrebat:

De ce e interzisa marijuana in Romania si in alte tari nu? Care sunt efectele de lunga durata?

Răspuns Câştigător
| georgehari a răspuns:

Pentru că există legi care o interzic. În alte ţări nu este interzisă pentru că nu există legi care să o interzică, pentru că există tradiţie, pentru că diferă morala, pentru că sunt state mai deschise la minte (interzicerea uneori duce la stimularea consumului). Pe termen lung, poate duce la tulburări psihice - anxietate, psihoze etc.

82 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Ai la adresa de mai jos efectele nocive ale marijuanei. Se pare ca desi nu intodeauna dependenta marea parte a celor care au consumat droguri mai tari sunt cei care au inceput cu marijuana. Nu doar Romania interzice consumul de marijuana ci mare parte a statelor.
Astăzi prohibiţia este valabilă pe tot Globul, excepţie facând zone unde este legală pentru utilizări medicale, ca în 12 state ale SUA sau legală cu scop recreativ, ca în Olanda, sau zone unde se cultivă şi unde „se închid ochii", precum ţări din America Latină, importante „porţi" de trafic cu restul lumii.
Războiul împotriva marijuanei ţine de un timp considerabil, însă rezultatele nu sunt pe măsura aşteptărilor. Traficul se desfăşoară încă, deşi capturi impresionante sunt făcute periodic.Argumente pro şi contra ne bombardează zilnic, în campaniile antidrog, prin media, sau chiar ştiinţifice. Ca şi comparaţie, dacă în România legislaţia pedepseşte deţinerea unei cantităţi de droguri, în Olanda se promovează o „instigare" la consum, peste tot existând diverse materiale promoţionale cu şi despre marijuana, care îndeamnă la consum.
Până când întreaga lume se va pune de acord sau nu asupra beneficiilor medicale ale plantei de marijuana, controlul asupra consumului, legal sau ilegal, trebuie să existe în continuare. Tentaţia „primei încercări" a adolescentului este o etapă care, prin informare corectă, poate fi depăşită. Se pune problema ca daca s-ar legaliza pentru adulti ea ar fi mult mai usor de folosit pentru adolescenti si copii aşa cum s-a întâmplat în statele americane în care marijuana se apropie de statutul de legală.
http://www.sexdex.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=91&Itemid=46

| Laurentiu_5802 a răspuns:

Marijuana e interzisa pentru ca e un drog care da dependenta. Pe de o parte, si tigarile dau dependenta, dar de la tigari nu iti pierzi facultatile mintale...

| Ovidiu_8387 a răspuns:

Marijuana e interzisa pentru ca guvernul Romaniei nu vrea sa scoata niste bani frumosi si nu vrea sa stopeze retele de traficanti... Uita-te ce turism e in Olanda si cati bani scoate statul din simpla legalizare a ierbii!

| alexandrua24 a răspuns:

Cannabis, sub toate formele ei, e interzisa pentru ca inca nu s-a putut determina cu precizie care sunt beneficiile si care sunt "daunele" pe care le aduce consumul. Pe de alta parte, nici la tigari nu s-a determinat ce efecte sunt pe termen lung, dar tutunul e deja o mare industrie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-au facut cercetari peste cercetari, din care pana laurma, reiese ca tutunul e de 20 de ori mai daunator decat marijuana. Cu toate astea, daca fumezi 5 jointuri pe zi, risti sa ai probleme cu plamanii, sa faci atac de cord sau infarct, sau chiar sa iti afecteze parti din creier. Eu cred, totusi, ca, daca ar fi legalizata, lumea n-ar face excese, ca n-ar mai fi "fructul interzis"...

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei bine, marijuana este ilegala la noi. Asta nu contesta nimeni. In olanda si elvetia este legala. iar in majoritatea celorlate tari europene este tolerata usor. Marijuana este un drog euforizant cu efect usor. Consetintele pe care le are consumul indelungat si in cantitate mare sunt in mare parte probleme psihice si usoare afectiuni ale plamanilor. Consumata in cantitati moderate produce o stare euforica relaxanta. Acum ca sa raspund la intrebare: la noi nu este legala deoarece majoritatea legilor noastre se fac dupa bunul plac al unor batrani de 50-60-70 de ani care inca traiesc dupa o mentalitate comunista si pe langa asta adopta legi din alte tari dupa bunullor plac astfel incat sa favorizeze coruptia si ilegalitatile pe care le fac ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ptr. ca pur si simplu nu gandesc, nu isi dau "drumu" la minte...sunt niste incuiatzi toti...in timp.bineinteles ca are si un efect ciudat cu timpu...iti distruge creieru...este singura parte din corp care este cea mai afecatata...eu fumez de 2 ani de zile in ficare zi aproape...nu mi-e frica sa spun si nici rusine...si o sa fumez pana cand o sa se legalizeze si la noi sau pana o sa mor...probabil.Si totusi daca stai sa te gandesti. tutunul e legal da. e tot o planta ca si "iarba"... tutunul nu are nici un efect bun.in schimb iarba are...se foloseste in medicina din cate stiu eu...ca si cocaina, care este folosita sau a fost folosita, ma rog.pe post de anestezic si ea fiind tot o planta...in fine... oricum nu te intelege nimeni si nu te asculta nimeni...traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul. Legalize Today The WeeD >big grin

| alex_5475 a răspuns:

In calitate de, sa spun asa, consumator ocazional pot raspunde ca nu se legelizeaza din cauza mentalitatii comuniste pe care o detin conducatorii acestei tari. dragi baieti si fete MARIJUANA NU CREEAZA DEPENDENTA. daca cineva ma poate contrazice si imi pot aduce argumente la aceea contrazicere at eu ma las si de tigari si de iarba si de alcool.ma pocaieschappy. nu e vorba aici de venituri aduse statului si de imbogatirea unora.multi se lauda si spun ca este democratie insa e o mare problema.la noi e intelesa gresit.in olanda intri intr-un cofe shop cu un act de identitate garantat nu ai varsta nu ai ce cauta inauntru nu ai ce sa cauti cu ea acasa sau daca ai nu ai dreptul la mai mult de o tigara maxim 2.interesati-va cei care nu stiu.inca un raspuns ar mai fi ca cei sus pusi sa spun asa sunt microcefali nu sunt capabili sa tina sub control o situatie de acest gen(mental vorbind). domnisoara "rroxi43" a postat mai jos un linck in care nu stiu sincer ce a vrut sa arate...eu l-am citit si sincer e o porcarie.cuvinte puse pe o pagina de word si postate pe un site de niste copii zgubilitici care probabil nici macar nu au atins varsta pubertatii si vezi doamne au probleme, si cred ca pot schimba lumea.trebuia,daca chiar vreai sa demonstrezi ceva, sa pui si tu un documentar postat si avizat de un doctor sau un specialist, parerea mea.si inca o chestie, in afara de efectul halucinogen pe care ti0-l creeaza marijuana restul simtomelor si efectelelor negative le are si consumul de de tutun alcool si aproape orice consumat in exces in zilele noastre.deci asa ca...intreb si eu la randul meu.de ce sa fumez un pachet de tigari pe zi si sa nu simt nimic si sa nu fumez un un "cui o data de 2-ori pe saptamana si sa tine loc si de tutun si de alcool si de tot? daca ganditi si pe alta parte asta se mai numeste, ironic vorbind, si economie financiara. daca intelegeti bun daca nu raspundeti-mi la acest coment.va pup ca deja am rulat cuiu:*happy

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca romania nici nu investeste in cercetarea acestei plante si se ia dupa uniunea europeana si alte state. e ignoranta. citeste mai multe aici http://romania-marijuana.blogspot.com/

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In general este interzisa pentru nimic. Ar putea sa inlocuiasca complet, daca nu mai mult tutunul si alcoolul. Este un mijloc de relaxare, fara consecinte as putea spune chiar inocent

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legalizarea marijuanei, pfff...Ideea in sine imi pare utopica pentru Romania care dupa cum vedem nu era pregatita nici de UE, d-apai sa propui ideea de ceva, ce etichetam cu asa usurinta ca fiind "drog", etichetare care automat duce la ideea de moarte, fie ea fizica ori sociala. Acea etichetare fiind complet scoasa de sub proportii, traim in 2009 nu mai e secret ca marijuana si consumul ei nu este asa de daunatoar, nu creeaza dependenta FIZICA (dependenta mentala poate fi cauzata si de plimbari prin parc de exp) si nu te face sa o iei razna ca poate cine stie ce drog sau chiar alcoolul, poate pe unii ne-ar face mai breji (personal note).
Ideea mea personala este ca in prima instanta sa tindem pentru Tolerarea consumului de marijuana in cantitati mai mici, asa cum dorim libera exprimare, sa avem dreptul sa consumam sau nu fara amenintarea penala. Recomand cateva documentare pentru future reference: Emperor of Hemp, Waiting to inhale, Magic Weed - History Of Marijuana, Grass the history of marijuana. Always keep an open mind on things, thats the founding stone of freedom.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este interzisa in Romania, si in general in majoritatea tarilor in primul rand datorita banilor. In cazul legalizarii, multe piete ar avea de suferit. Aceasta planta precum probabil stiti, creste foarte usor, deci, ar fi o materie prima prea ieftina pentru cei care se gandesc la profit. Ce stie sa faca planta asta? Pai in primul rand, genereaza foarte mult oxigen, se poate produce ulei, se produce materie prima pentru haine, sa nu uitam de beneficiul medical, si in plus, legalizarea ar putea distruge piata tigarilor si a alcoolului, de ce? Multi ar renunta la tigari (si-ar da seama ca fumeaza tigara degeaba, fara sa simta vreun efect), ar renunta la alcool (nu ai mai simti nevoie sa consumi alcool pentru a te simti un pic mai "diferit"). Cred ca va dati seama despre ce cifre de afaceri vorbim. Combustil ieftin, haine ieftine, medicamente ieftine, si mult oxigen!

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai aici un documentar ...http://www.lukasig.com/theunion.html... are traducere in limba romana. spune multe lucruri acest documentar... guvern, manipulare...Vizionare placuta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

K sa va lamuriti pentru. cei care cunosc. limba engleza, luati jos documentarul: The Union The Business Behind Getting High.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e legalizata in Olanda e doar tolerata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce raspuns sa iti dau la prima intrebare dar pot sa iti spun ca eu traiesc acu in spania si nici aici nu este legalizata dar se consuma in cantitati uriase. am invatat tot ce se poate despre aceasta planta care nu este cum crede majoritatea lumii. acest drog nu este chiar atat de periculos chiar si fumindul pe lunga durata. aceasta iarba iti da doar o stare de somnolenta in cele mai multe cazuri sau depinde de clasa ei pentru ca sunt multe o stare de fericire. pe lunga durata poti sa devi un pic ¨nebun¨ adica ca exemplu devi mai energic dar fara pericol cum este in cazul altor droguri ca exemplu SPED, COCAINA, CRISTAL etc. nu da dependeta ba chiar mai putin decat tigarile. multi zic ca este mai bine sa fumezi o tigara de Maria decat 2 litri de bere aproximativ.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am fumat marijuana 2 ani dupa aia am trecut la heroina ...acum am 55 de kg... 29 de ani si ma simt batran...

| rastafari_2977 a răspuns:

Deci trebuie sa stii ca Marijuana NU creeaza dependenta, in cantitati mari pe lunga durata: iti afecteaza memoria de scurta durata[ai facut ceva acum o secunda dar nu mai stii ce], logica si perturbari fizice[ai ticuri nervoase]DAR daca te lasi un timp iti revii, marijuana iti imbogateste mult imaginatia si iti creste puterea de concentrare la un moment dat, iar in Romania e interzisa pentru ca tara noastra e lasa in urma cu multi ani, mai bine fumam tigari ce ne baga in cancer si ne mananca de vii, mai bine bem si ne distrugem, ficatii, organismu, creieru, ne batem, etc. decat sa fumam marijuana, sa ne simtim bine, sa fim pasnici, iubitori, si sa devenim mai inteligenti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca romanii nu sunt deschisi la minte si nu vor sa inteleaga ca multe sor aflat despre marijuana de cand or fost ei mici. uitate la olanda nu moare nimeni acolo, nimeni nu tremura si arata ca unu de la heroina...si marijuana aduce 2 bilioane de dolari anual in olanda...este doar o tara sunt multe care incep incet incet sa o leglizeze/decriminalizeze...marijuana e mai sigura decat tutunul sau alcoolul... daca alea 2 sunt legale sa fie si asta daca este mai sigura.rau este cand nu vrei sa asculti adevaru si stai pana tise taie capu cu idea bagata in cap de pe vremea comunismului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce intrebi vrei sa te apuci? laughing

Alte răspunsuri
| xman85 a răspuns:

Este interzisa deoarece noi suntem in urma cu 50 de ani...probabil in 2060 va fi legala si in Romania

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum ar deecurge afacerile dealerilor daca marijuana ar fi legala, ce sume de bani fac daca este ilegala si ce sume de bani ar mai face daca ar fi legala.