| olga39 a întrebat:

De ce e interzisa marijuana in Romania si in alte tari nu? Care sunt efectele de lunga durata?

Răspuns Câştigător
| georgehari a răspuns:

Pentru că există legi care o interzic. În alte ţări nu este interzisă pentru că nu există legi care să o interzică, pentru că există tradiţie, pentru că diferă morala, pentru că sunt state mai deschise la minte (interzicerea uneori duce la stimularea consumului). Pe termen lung, poate duce la tulburări psihice - anxietate, psihoze etc.

82 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca inca nu am evoluat destul de mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce s-ar intampla cu marile companii de tigari si tutun daca ar fi legala marijuana? sunt prea mari interesele pentru a se legaliza...la noi cel putin! olanda, america legalizata. franta, italia, spania, belgia. tolerata! In grecia s-a deschis un coffe shop pentru turistii olandezi, in cehia s-a legalizat am inteles! Pana si in bulgaria se tolereaza mai mult ca la noi! In cipru lumea ruleaza jointul in club la masa! ROMANIA. ce rost are. noi avem bere la 2 litri!

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand in orice tara marijuana este ilegala, ma rog in afara cazului in care se da cu reteta la farmaci in canada sau este TOLERATA, nu legala, in Amsterdam. Poate ca o sa fie legala peste 2-3 generatii de parlamentari, dar oricum problema mai e cu cocalarii fumati care iti garantez ca nu sunt prea placuti...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti dai seama c asti cu alcolul si tigarile ar da in faliment. si din cauza asta nu cred ca o sa se legalizeze prea curand, daca nu e nici macar tolerata cum spunea cineva aici. ce sa mai zici. Ce nu inteleg eu..., de ce mm nu am voie la 18 ani sa decid singur ce imi face rau si ce nu,*** cum spunea si teo ala, la 18 ani ai voie sa-ti iei carnetul si sa omori cu masina 3 oameni mort de beat, aia e ok, asta., nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uiti multe lucruri, asta e cel mai naspa la iarba, dar nu e grav

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Habar nu aveti despre efectele reale ale ierbii... vorbiti in necunostinta de cauza. cititi draq pe net ca d'aia aveti google. cititi ce spun cercetatorii nu toti parvenitii care au auzit la televizor despre ea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cum sa fie legala in romania asta e o tara care deja nu mai conteaza toti sunt niste hoti interzic consumul si ei au magazine deschise in bucuresti fac o captura de 20 de kg adica le fura si apoi le vind ca dor nu le dau foc si daca le dau foc unde la ei in plamani nuh?

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce e interzisa raspunsul este:COMUNISMUL! mentalitatile care nu reusesc sa treaca peste 1989, si asta din cauza comunistilor care inca sunt la conducere si isi bat joc de noi in ultimul hal.prosti suntem ca stam si induram. dar sa ne ridicam sa spunem ceva? sar ridica poate 0, 09% din populatie restul ar sta jos de frica. daca te documentezi cum trebuie ai sa vezi ca marijuana nu provoaca dependenta fizzica in unele cazuri doar psihica dar asta depinde de ficare persoana.creierul este afectat doar daca bagi ca orbu zilnic de dimineata pana seara.eu consum de 7 ani si nu am murit si nici nu sunt nebuna. pot sa zic chiar mia deschis mintea am invat 3 limbi straine (marijuana nu te impiedica sa inveti a gresit ala care a zis asta), m-a impins spre multe stiinte(astrologia":X, matematica, biologia, anatomia)fumand am gasit interesul pentru multe stiinte.deci marijuana nu prosteste eu zic ca iti deschide mintea. dar la noi nu se va legaliza si nici tolera deoarece multe industrii ar avea de suferit pe urma asta(alcoolul, tutunul, medicamente, etc)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii interzisa pentru ca nimeni nu deschide ochii, nu pentru ca ar da dependenta. Va zic ca fumez de 2 ani de zile si pana acum nici un semn de dependenta nici nimic, am fost plecat in strainatate o luna, n-am fumat nimic n-am avut semne de dependenta. Ar trebui ca lumea sa deschida ochii si sa incerce macar o data, sa zica daca ii un "drog" s. a. m. d!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba tata asta ii Romania, si nu te astepta ca "democratia" asta sa se schimbe prea curand, si in legatura cu iarba e foarte benefica pentru om, sunt studii care arata ca ajuta la tratarea cancerului si SIDA. Fumeaza linistita ca nu o sa devii dependenta, dar prima data s-ar putea sa nu simti nicio senzatie, daca nu stii sa fumezi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga olga happy. posesia consumul si creste nu e e legala din mai multe motive, nu ca nu avem o tradtitie sau nu suntem deschisi la minte, fiindca sunt oameni care pute prostia in ei. acum o sa iti zic motivele : 1 iarba nu o sa fie legala fiindca romanu nu se gandeste nici odata la partea pozitiva.(ex din iarba se pot face:medicamente, stoparea cancerului pulmonar, haine, mancare etc.) 2.In romania exista oameni prosti care o sa cumpere o sa fumeze dupa care o sa fuga la doctor ca se simt rau fiindca au fumat un joint. (oare la ce dracu s-or astepta). 3. iarba nu o sa fie legala fiindca e primul pas spre distrugere, in gandirea lor, 4. si cica ei ar avea probleme mai grave de rezolvat probabil gen autostrada transilvania care nici in ziua de azi nu e gata, oricum cu asa parlamentari care ei sunt democrati si din 90 pana acum nu au facut nimic, nu te gandi ca o sa isi asume ei niste responsabilitati sa legalizezee marijuana.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

big grin Din multe motive. Ori suntem prea incuiati, ori avem interese "ascunse". La modu'. hai sa fim seriosi. Daca ar fi legala ce ar putea sa se intample? Tind sa cred ca la inceput intr-adevar s-ar mari numarul consumatorilor, dar asta ar fi pe termen scurt, dupa care s-ar injumatatii fata de cati sunt acum. De ce? Pentru ca ce e interzis e mai palpitant. Pentru ca ar intra in randul banalitatilor si ar devenii plictisitor.
Si partea cu dependenta ( am tot citit comentarii cum ca ar creea dependenta care apoi au fost contrazise de catre altele cum ca nu ar creea). Creeaza, dar una psihica. Si daca ar fi sa ma intrebati pe mine... si bomboanele pot creea o dependenta psihica. Pentru ca iti plac si vrei din ce in ce mai multe, nu? laughing
Intradevar. poate duce la tulburari psihice etc. dar doar pe termen foarte lung si fumata in cantitati enorme.
Daca s-ar legaliza ce s-ar mai intampla. Economia tarii ar creste substantial. Tursimul ar inflorii. Am putea profita de pe urma acestei plantute date de " jah". Apropo de Jah, e Dumnezeul rastafarienilor. Si rastafarienii astia considera cannabisul o planta sacra pentru ca legenda spune ca ea a crescut pe mormantul regelui Solomon. big grin pentru mai multe detalii cautati pe google.
Sa revin la subiect: Marijuana este ilegala pentru ca noi, majoritatea oamenilor nu vrem sa deschidem ochii, ne multumim cu informatiile pe care EI (aia de sus) vor sa le auzim si nu cautam informatii pe care ar trebui in mod normal sa le aflam. Ne multumim cu putinul pe care ni l dau ei ( de multe ori fals) in loc sa cautam sa stim adevarul, sa stim cat mai multe ( si aici nu vorbesc neaparat de Marijuana).
Oricum, un lucru e cert: Plantuta asta se va fuma in continuare, chit ca e legala, chit ca nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"De ce e interzisa marijuana in Romania si in alte tari nu? Care sunt efectele de lunga durata?"
intrebarea 1.
Raspuns: cannabisul este interzis PESTE TOT.in unele tari este DECRIMINALIZAT.de ce e interzis? pentru ca, fiind planta, este un bun al tuturor - nu poate o companie farmaceutica sau statul sa si-o insusasca.Intelegi? Lista cu BENEFICII este uriasa.MAI NOU s-a descoperit ca inmulteste neuronii nu ii omoara cum se credea.Sa mai zic ceva de sida, cancer, scleroza in placi?
intrebarea 2.
Raspuns: Efectele pe termen lung.hmmm.revin la aplicatiile medicale, uleiul de cannabis vindeca diabetul, probabil ca asta e un efect de lunga durata.NU creaza dependenta! NU exista risc de supradoza! ESTE O PLANTA FOLOSITA DE MII DE ANI IN SCOPURI MEDICALE SI RECREATIONALE.
Atata timp cat or sa existe farmacii, cannabisul va fi ilegal GARANTAT!
cautati pe google MARINOL
eu sunt pentru MEDICAL MARIJUANA.AM SA ORGANIZEZ UN MARS
www.smokelegal.ro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunteti cu toti niste comunisti, canabisul ar trebui sa fie legal, dar nu toata lumea sa aiba acces la el. Sunt de parere ca puna si alcoolul este mai periculos decat marijuana, probabil ar trebui sa se interzica. Si inca ceva, va rog sa va informati inainte de a face comentari.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cristi:draga olga marijuan nu da dependenta, daca fumezi un timp indelungat pot aparea tulburari psihice dar e fol. ca medicament, pentru nebuni si marijuan trebuie con in grup pentru ca intareste conv si simpatia dintre oameni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Marijuana este legala in jamaica pentru ca acolo este cultura si de acolo provine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca s-ar legaliza marijuana in Romania s-ar face multi bani din turism.cu siguranta Romania ar fi o tara in care tinerii ar veni pentru o vacanta si ar aduce multi multi bani. dar politicieni nu se gandesc la nivelul de trai din Romania se gandesc la nivelul lor de trai.asta e, traim in Romania!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei care zic ca marijuana creeaza dependenta dau de inteles ca ei nici macar nu stiu cum arata un cui. Fumez marijuana de 3 ani de zile(nu indemn pe nimeni sa faca asta) am fumat 1 an jumate seara de seara dupa care 6 luni m-am rezumat la Cola fara nici un stres, nu mai dati informatii eronate, este un subiect foarte important care iti poate schimba mentalitatea in bine sau in rau, in nici un caz nu creeaza dependenta v-o spun in calitate de fumator, am 13 clase cu note foarte bune, am un viitor in viata si un comportament consider eu cat de cat normal, tinand cont ca fumez marijuana de 3 ani de zile si daca intr-adevar creea "dependenta" cred ca acum nu aveam posibilitatea sa scriu acest comentariu.
Cautati pe internet teo@cafedeko si uitati-va la filmul despre marijuana, intrati pe site-uri oficiale ale Angliei, Olandei adica pe site-urile ministerului sanatii si o sa vedeti ca NU CREEAZA DEPENDENTA.Multumesc o seara buna aaa si inca ceva pentru cei sub 18 ani, nu este indicat sa fumati asa ceva, sunteti inca niste copii, si eu am 20 de ani ma consider inca un copil dar sunt sigur pe mentalitatea mea, copilaria combinata cu marijuana poate avea urmarile vazute la tv:moarte(pentru ca s-a ajuns la ceva mai grav si nu de la marijuana), parinti distrusi si etc.Inainte sa va apucati de marijuana trebuie sa aveti mintea deschisa si sa stit 100% ca vedeti lucrurile bune in viata, bune in avantajul vostru.
O seara buna si aveti grija de plamanii vostii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma tot uit la cei care spun ca iti provoaca dependenta daca fumez marijuana(cei care spun asta nu au pus gura pe asa ceva, din auzite vorbesc si ei). Fumez de 2 ani de zile si nu am nici o treaba daca nu trag un fum 1 zi 1 saptamana 1 luna.
Marijuana este interzisa la noi pentru ca avem o tara de comunisti. Oare de ce olanda si unele state din America au dat unda VERDE la consum? Oare sunt chiar asa de prosti si nu isi dau seama ca fac un rau?
...Nu mai fumati cacaturile alea de tigari legale...iti da prea mari dureri de cap fumati ceva natural, fara euri ceva bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Marijuana este mai sanatoasa si ca tutunul normal deci eu sunt PRO astea au legalizat rahaturile astea de etnobotanice care iti *** craierii si plamanii si tot si marijuana cai sanatoasa si naturala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Romania este interzisa deoarece inca tara noastra este condusa de comunisti.Defapt pe tot Globul este interzisa conform unor tratate si legi care difera de la tara la tara dar unele tari au legi care sa permita folosirea in scop medical sau recreativ sub o supravegere stricta(la indicatia medicului, sau locuri special amenajate gen coffee shop) in cantitati mici.Romania este o tara care ar putea profita de acest gen de legalizare sub control beneficiile find uriase atat pe plan material cat si social, aducand astfel milioane de euro la buget prin turism si s-ar reduce numarul criminalitatii de pe strada in ceea ce priveste traficul cu marijuana de la coltul strazii.Alcoolul este mult mai nociv decat marijuana dar cum la noi este inca comunism nu cred ca are rost sa mai vb.despre aceste lucruri... poate peste 100 ani pana atunci va trebui sa induram sau sa alegem de cele mai multe ori calea strainatatii

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Indraznesc sa fiu un bagator de seama pentru unii, in acelasi timp idraznesc sa va contrazic oameni buni, e doar parerea mea, care spune asa: in Romania, este ilegala, deoarece mafia, o controleaza si ies bani buni, foarte buni, din acest drog usor, care evident aduce la dependenta intr-un timp indelungat, nu vorbesc ce nu am trait. Sa revenim la legalizare, cand mafia din tara va inceta sa persevereze in actiunile lor de viitor, atunci se vor schimba multe, nu numai pe acest plan. Pe plan individual politicienii nostri se intretin, nu contam noi, doar la TV, daca ar legaliza iarba, ramura turistica ar ridica ecoomia tarii, indiscutiabila aceasta varianta atata timp cat exista mafie...eu personal o iubesc, doar eu stiu ce simt pentru ea, si cum ma simt cand fumez, de aceea mie personal imi provoaca dependenta, dar ma bucur ca am inteles-o. Sper, Olga, sa fi inteles ce e asuns in fabuloasa noastra tara si in aletele nu e, sau e dar privind alte cadre, sunt multe de vorbit... sfatul meu pentru toti, e sa gandim liber, sa nu ne mai credem ce vedem la tv, sa ivnatam sa-i ascultam pe cei din jur si sa incetam sa ii credem.