| tudorvolcano a întrebat:

De ce este educația considerată o problemă în România?
O problemă care spune lumea că este mare este salariul profesorilor. Din păcate acest fenomen este un fenomen mondial, nu doar în țară la noi.
Totul se trage din obiceiurile romane din Antichitatea Clasică : mare parte din profesori erau profesori privați la acea vreme, și erau sclavi de etnie elenă. Ei erau plătiți într-un an cât era plătit un atlet pe o cursă.
Deci salariile profesorilor vor crește când va crește și nivelul de trai în România.
Altă problemă despre care se discută este faptul că numai jumătate din elevii care trec BAC-ul îl trec.
Adevărul este că așa este peste tot în lume, iar acest rezultat este unul relativ decent.
Cum putem crește rata de promovare? Simplu : cei care au sub 50% medie la examenul din clasa a 8-a repetă anul, iar astfel se triază mare parte din incompetenți.
Cei cu rezultate de sub 50% din una din materii sunt reorientați spre profesionale. Profesionalele ar trebui să dureze 3 ani.
Se mai poate da încă un examen în a 10-a pentru a trimite un alt număr de incompetenți spre profesionale. La fel, tot 3 ani profesionalele.
Cei care vor rămâne în ultimii doi ani de școală vor putea termina liceul și să treacă BAC-ul cu note bune. Promovarea va putea să depășească 70% la BAC.

Stau în Belgia, iar situația în sistemul învățământului e mai rea.
La fiecare final de an școlar 1-12, jumătate din elevi rămân corijenți, iar 2-3 elevi din fiecare clasă repetă anul.
Ratele de promovare la examene ( câte un examen național o dată la 2 ani ) sunt de 50% la sută, iar cei ce nu trec fie repetă anul, fie se duc în profesionale sau tehnice ( sau doar repetă anul în cazul ciclului primar ).
Competiția nu e încurajată, iar elevii sunt 99, 9999% mediocri. Olimpiadele nu sunt destul de atractive, și nici cei inteligenți nu se duc.
Nu se pun note la oral, iar elevii nu au astfel motivarea să răspundă la întrebările profesorului în oră.
Elevii în România trec cu medii mari datorită notelor la oral, și dacă se pun oleacă mai bine pe carte, pot stăpâni materia.
În școlile din Belgia elevii fac gălăgie în timpul orelor, chiar de față cu profesorii.
În România acest lucru se întâmplă mai rar, și mai degrabă în absența profesorului.
Anul trecut a fost un examen de clasa a 8-a care a fost fraudat.
Niște elevi dintr-un liceu au furat din subiectele la o materie, și ulterior le-au trimis tuturor prietenilor lor subiectele pe rețelele de socializare. În final, examenul a fost considerat nul, iar singurele rezultate care mai contau erau mediile din timpul anului.

Acum credeți că sistemul de învățământ în România are probleme? Oare cum ajung așa mulți elevi români să ia medalii la olimpiade internaționale?

6 răspunsuri:
| pufulescu a răspuns:

Sistemul de invatamant este in acelasi haos ca societatea, deci nu trebuie sa ne mire nimic. Exista elevi romani care iau premii la olimpiade fiindca se nasc geniali, nu e meritul " sistemului ".

| tudorvolcano explică (pentru pufulescu):

Sunt sisteme care îi descurajează pe copiii supra-dotați.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,sistemul de invatamant din Romania are mari probleme.
Majoritatea profesorilor nu-si dau deloc interesul.Prefera sa tipe, sa zbiara, sa se smiorcaie, fara sa-si dea seama ca ei sunt motivul principal pentru care elevii nu invata.
Ei nu prea inteleg ce inseamna profesor. Considera ca daca vin, predau si pleaca ei isi fac treaba.Lucru complet gresit.
90% dintre ei ar putea foarte bine sa fie inlocuiti de o simpla carte.
Un profesor bun cauta intotdeauna noi metode pentru invatare mai rapida si mai eficienta.Incearca sa se perfectioneze in domeniul lui, sa inspire elevii.Intelege ca locul lui de munca nu e predarea, e invatarea, iar daca nu reuseste ar trebui pur si simplu sa se retraga.
Asta pentru ce-i ce nu inteleg importanta si responsabilitate imensa a profesorilor
https://www.youtube.com/watch?v=2srGloZ673A
Iar majoritatea profesorilor pe care i-am avut eu au fost asa
https://www.youtube.com/watch?v=RB0HsP6WVSM
https://www.youtube.com/watch?v=uZWkDFGRSVI
https://www.youtube.com/watch?v=0Lk16rqY2Wo
https://www.youtube.com/watch?v=EVeHwlNRu-4
https://www.youtube.com/watch?v=-zztEq2IoZ4

Stii ce s-a intamplat cu profesorii astia? 3 luni scadere de salariu cu 15%.
Probabil au lasat repetenti pe cei care i-au filmat, dar hei, cui ii mai pasa... trist ce se intampla.
Oamenii aia meritau sa vada cum arata o puscarie pe dinauntru, sa nu mai primeasca vreodata pensie si sa nu mai aiba dreptul sa profeseze.
Astia sunt oamenii care modeleaza viitorul tarii noastre, astia sunt oamenii care invata copiii ce e aia educatie. Crezi ca dobitocii astia vor inspira vreodata pe cineva?
Educatia in scolile romanesti se rezuma la a obliga un copil de 7, 8, 9, 10 ani sa se imbrace in sacou negru, pantaloni de stofa si sa taca din gura.
Cum te poti astepta ca o ora de dirigentie impotriva fumatului sa aiba un impact asupra elevilor, cand prostii si-au facut camera de fumat in scoala? Unde e puterea exemplului?
Daca intr-o clasa de 30 de elevi, 28 habar nu au materia si doi inteleg cate ceva, profesorul o sa lucreze doar cu aia doi. De cate ori ati auzit replica,, Invatati, nu invatati, eu acelasi salariu il primesc''? Eu de cate sute de ori si imi venea sa ma ridic si sa tip cat de tare pot,, Tu esti motivul pentru care nimic nu merge bine in tara asta ''.
Degeaba faci un elev sa toceasca daca nu ii explici importanta cititului, importanta acumularii de cat mai multa informatie.Importanta unei facultati.Cum sa-si gaseasca un loc de munca. Stii tu, chestii importante.
Nu exagerez deloc cand spun ca daca vrei sa ai 10 la toate materiile, sa-ti faci toate temele, ar trebui sa nu-ti mai faci nici nevoile.E PREA MULTA INFORMATIE, 90% din ea e complet inutila, nu o vom folosi niciodata. Unii profesori cer povestirea unei carti in opt pagini si apoi nici macar nu se mai uita pe ele.Da, mi s-a intamplat de multe ori. Asta inseamna nesimtire si descurajarea elevului.
Bacalaureatul, marele examen al maturitatii e o gluma. Nu masoara decat puterea de tocire a catorva carti la limba romana de exemplu. Daca le dai un text la prima vedere tocilarilor astora o sa vezi ca se albesc la fata. Ei nu invata sa gandeasca, invata sa reproduca ce au citit, sa repete ca papagalii.
La biologie ii invata pe saracii copii despre cum se rahateaza gaina, cum se inmulteste euglena verde, lucruri complet neimportante.Nu ar fi mai interesant, mai util, mai bine sa inlocuim orele astea cu lectii de nutritie? Ceva care intr-adevar sa fie folositor? Cum ar fi ore de educatie sexuala? Ore despre implicatiile pe care le are avortul?(am cateva colege in clasa care au facut avort la 16 ani).Ore despre efectele consumului de droguri, alcool, tigari, cafea...etc?
Diferentiera serpilor normali de serpi veninosi?
Diferentierea ciupercilor otravitoare de cele combestibile?
NUU, hai mai bine sa ii punem sa ne vorbeasca despre pernutele pe care le au pisicile la picioare si parameci.
Ora de sport in Romania inseamna fotbal. Atat
De ce? Pentru ca e mult mai usor sa dai o minge de cauciuc unor copii sa scapi de ei decat sa ii inveti despre toate sporturile, sa faci o sala de sport adevarata, cu benzi de alergat, masa de tenis, saltele adevarate, aparate pentru gimnastica ...etc
Exista mult potential care se pierde din cauza profesorilor de sport deziteresati.
Sa nu mai zic ca sunt profesori de desen care nu-si pun elevii sa deseneze! Le predau despre stilul romanic, gotic ...etc. Da, informatii pentru snobii. Vrei sa stii sa desenezi, exercitiu+perseverenta =rezultate
Istoria 99% inutila in forma ei actuala.
Majoritatea elevilor care termina liceul stiu cate ceva despre Stefan cel Mare, Mircea cel Batran ...etc,dar nu stiu ce e ala un presedinte, nu stiu ce atributii are un prim-ministru.Habar nu au nimic despre lumea in care traim.
Engleza? Franceza? Germana? Nu o sa inveti niciodata din clasa o limba straina, cu accent pe NICIODATA. Profesorii sunt destul de slabi, majoritatea dintre ei nu s-ar descurca intr-o discutie cu un vorbitor nativ al limbii pe care o predau, asta se invata urmarind filme cu subtitrare in limba respectiva si vorbind liber.Nu cu gramatica, timpuri si alte tampenii care incetinesc si ingruneaza procesul de invatare.
E trist, trist tare sistemul asta incompetent.

| tudorvolcano explică (pentru anonim_4396):

Sistemul de acest tip există peste tot în lume, și se numește sistemul prusac. Ai fost vreodată în alte țări? Se întâmplă idem.
Acest sistem e făcut pentru a crea o forță de muncă obedientă, nu oameni educați. Educația aparține fie celor care au o inteligență ridicată, fie celor cu bani.
De ce crezi că universitățile cer așa mulți bani? Pentru a nu permite săracilor să aibă acces la educație!
Se poate să faci facultate cu plată, dar trebuie să faci un împrumut studențesc, care te transformă în sclavul băncilor ulterior.
Trebuie o schimbare la nivel global, nu trebuie să căutăm un model de educație în altă parte a globului, deoarece e același sistem, care aparent are puncte mai bune, dar în alte locuri are puncte proaste care nu sunt vizibile decât celor din interior.

| anonim_4396 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Da,dar doar pentru ca a fost folosit de sute de ani asta nu inseamna ca e si bun.Inseamna ca e depasit, vechi, erodat, ruginit...etc.
Gandeste-te ca 99, % dintre oameni de exemplu nu o sa aiba nevoie de informatii despre amiba,parameci,euglena verde, hidra de apa dulce, excretia la pasari, reproducerea la melci si alte minuntatii la jobul lor.
Atunci, de ce Doamne iarta-ma sa le predai la toti despre asta?
Putinii care vor sa fie cercetatorii vor putea foarte frumos sa invete informatiile astea la facultate, pentru ca iti garantez, indiferent cat de inteligenti sunt, n-o sa-si mai aduca aminte nimic din informatile din clasa a V-a, a VI-a la 18, 19 ani.
Deci scuza asta cu locurile de munca e falsa.
Citeste despre sistemul de educatie din Finlanda.
Uita-te cum suna ora de muzica la ei.
https://www.youtube.com/watch?v=wjwCF8FqXM0
Invata sa cante la instrumente, un lucru minunat.Altii dau mii de lei pentru lectii de vioara, pian, chitara.
Iar pe noi ne pune sa copiem din manual versuri si ne pune nota pe caiet.
Care sistem ti se pare tie ca o sa ajute un om sa poata trai din cantat? Eu votez sistemul din Finlanda.
Nu ti se pare o diferenta ca de la cer la pamant?
Da, o schimbare trebuie facuta la nivel

| tudorvolcano explică (pentru anonim_4396):

N-am spus că este bun, dimpotrivă. Spun doar că e la fel peste tot în lume, adică la fel de rău.
Toată cantitatea uriașă de materie este folosită pentru a descuraja oamenii să facă o facultate, pentru a fi sclavii patronilor.
Cum am spus înainte, țările din afară par să aibă un sistem mai bun, dar au probleme enorme în alte domenii care nu le putem vedea, adică aceeași mizerie.
Trebuie creat un sistem total nou, nu copiat unul din altă parte.