| JetBlueJet a întrebat:

De ce in Romania nu candideaza si femeile la presedentie?
-Nu au voie?
-Cum ar fi Romania condusa de o femeie in viziunea voastra?
-N-am avut niciodata vreo femeie presedinte asa-i?
happy

42 răspunsuri:
| J3nnif3r a răspuns:

Nu sunt sustinute politic. Nu este un partid care sa sustina o femeie in cursa pentru presedentie pentru ca misoginismul spune ca "locul femeii e la cratita"

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru J3nnif3r):

Ai dreptate, sunt niste misogini.Acum hai, prajeste si tu niste cartofi laughing

| UnBroken2016 a răspuns (pentru J3nnif3r):

Clar misoginism laughing. Scuza patetica a tuturor femeilor care nu stiu sa se faca respectate decat atunci cand sunt cat mai dezbracate.

| J3nnif3r a răspuns (pentru UnBroken2016):

Mi-ai interpretat gresit sau /"inteligent" comentariul.
O sa incer sa iti explic mai detaliat poate reusesti si tu sa intelegi. In Romania populatoa este imbatranita asta inseamna ca majoritatea persoanelor cu drept de vor au fost crescute pe vremea comunismului cand femeia putea fi in ajutor, dar nu un lider (vezi Elena Si Nicu Ceausescu - modelele politice de atunci) Im mentalitate pamenilor trecuti de 50 de ani, s-a impregnat in mod inconstient aceasta perceptie, iar ei sunt foarte multi. Partidele politice stiu asta si nu se vor risca sa porneasca din start de la ideea ca vor suatine pe cineva care va pierde cateva voturi doar pentru ca are parul lung. Din aceleasi motive nu vor suatine nici pe cineva la limita de tanar. Pentru ca nu cu multi a i in urma a fi tanar inemna lispit de experineta, adica mai are de invatat de la batranii intelepti inainte sa conduca el tara. America nu este un exemplu reprezentativ in acest caz pentru ca acolo democratia tine de mai multi ani iar societatea si-a schimbat mentalitatea. Noi inca suntem in urma si nu este vina nimanui, regimul politic, istoria si deci perceptia oamenilor este diferita. Plus ca acolo este si alt sistem de vot. Deci vorbesti si judeci in necunostinta de cauza. Informeaza-te despre stiintele politice, pune mana pe niste istorie si sociologie si dupa aia vei avea alta viziune.
Eu ma refeream la cazul strict in care o femeie candideaza pentru presedentiei, ca momentan nu are sanse. Nu doar barbatii nu o vor vota, nici FEMEILE din aceeasi categorie de varsta nu o vor face. Comentariul meu nu a fost destinat barbatilor (deci nu mai sariti cu gura) ci unei generatii care inca are o anumitaentalitate datorata unei experiente de viata. Pentru alte posturi, scuza nu se aplica - desi unele "doamne" o folosesc.

| RAY a răspuns:

Pentru ca stiu ca nu au sanse, au voie dar nu cred ca majoritatea le vor vota nici macar femeile nu ar vota o femeie, mai rau decat e acuma nu se poate totusi trebuie inteles ca nu presedintele conteaza si guvernul el face totul in Romania, era bine o prim minstira femeie si un guvern puternic in parlament, nu niciodata dar nici multe tarii nu suntem singura tara macar la asta, Romania are nevoie de un lup puternic indiferent de sex find un popor de oii ele o iau razna fara un lup

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Poate asa am si eu noroc la fete laughing

| Idkidk a răspuns (pentru DoarBogdan):

laughing Vrei să fii preşedintele?

| JetBlueJet explică (pentru DoarBogdan):

Credeam ca ai noroc la fete.
Inca mai cred.
laughing

| DoarBogdan a răspuns (pentru JetBlueJet):

Pai am la cine trebuie big grin

| Idkidk a răspuns (pentru DoarBogdan):

rolling on the floor La cine ai? rolling on the floor

| JetBlueJet explică (pentru DoarBogdan):

hee hee

| JetBlueJet explică (pentru DoarBogdan):

N-am vrut emoticonul asta "hee hee "
Am vrut sa-l fac pe ala care da din sprancene dar nu mai eram sigura cum se facea
laughing

| DoarBogdan a răspuns (pentru JetBlueJet):

M-am prins, stai linistitabatting eyelashes

| Idkidk a răspuns (pentru DoarBogdan):

La Dani ai noroc?batting eyelashes

| sublime89 a răspuns:

Chiar la ultimele alegeri au candidat femei, precum Elena Udrea sau Monica Macovei, dar nu au prea avut sanse. Mentalitatile romanilor sunt cam primitive cand vine vorba de femei in politica, mai ales in astfel de functii inalte. Eu nu am votat pana acum cu o femeie pentru ca nu am considerat ca a meritat careva votul meu, dar daca in viitor va aparea o candidata priceputa si cu un mesaj potrivit, as vota-o fara nicio retinere, exact ca si pe un barbat. In politica nu ar trebuie sa conteze sexul candidatilor, ci doar priceperea. Avem acum atatea exemple de tari conduse de femei, cum ar fi Germania. Pana si-n SUA s-ar putea sa ajunga o femeie presedinte, deci nu vad de ce in Romania ar fi imposibil in viitor, daca continuam sa progresam ca societate.

| Idkidk a răspuns:

Nu se străduiesc, sunt leneşe.

| RainmakerX a răspuns (pentru Idkidk):

Poate o sa fiti voi primele =]]
Succes amandurora laughing

| JetBlueJet explică (pentru RainmakerX):

Eu o sa fiu prima.
laughing

| Idkidk a răspuns (pentru RainmakerX):

Ea e omul meu de încredere, eu preşedinta. Da? rolling on the floor
Eu, eu, eu. rolling on the floor
Ea e Victoraş. Eu Băsescu.

| RainmakerX a răspuns (pentru Idkidk):

De ce ai vrea sa fii tu aia partial chioara si fara par? thinking

| JetBlueJet explică (pentru Idkidk):

Eeee
laughing
Tu esti mai bogata...Nu-i corect
rolling on the floor Atunci...
Eu-s regele Mihai in varianta feminina.(Doar ca si in varianta aia mai tanara, mai frumoasa si mai sanatoasa.Cred ca ai auzit si tu ca-i cam pe duca). Inca un exemplu ca banii nu iti pot cumpara zilele si sanatatea.

| Idkidk a răspuns (pentru RainmakerX):

Sunt Elena Băsescu.

| JetBlueJet explică (pentru Idkidk):

Esti Udrea.
rolling on the floor

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Idkidk):

Tu nu ai nici drept de vot, mai visezi si presedentie laughing

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Aham,din cate observ voi doua sunteti bune prietene laughing Mai ai un an pana iti dau astia buletinul laughing

| JetBlueJet explică (pentru FABULOSUL6000):

No
Nu suntem
rolling on the floor Dar daca esti gelos ca tu nu ai avea nici o functie, poti sa spui.
*Eu am buletin de 3 ani. Deci te rog
laughing Dar da, asa e, mai am un an pana imi dau aia buletinul.Cel de 18 ani (ca parca atunci se schimba).
Antonia cred ca are 13/14 anisori rolling on the floor

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru JetBlueJet):

Nuu,nu tu si cu Antonia.Eu ziceam de o alta tipa care a,, dezvaluit,, faptul ca Antonia are 13 ani si creste o oaie laughing De ele ziceam ca sunt,, bune prietene,,.

| JetBlueJet explică (pentru FABULOSUL6000):

A laughing
Scuze

| UnBroken2016 a răspuns:

Femeia nu stie sa se faca respectata. Un barbat va respecta tot timpul dovada de putere nu de frumusete sau mai stiu eu ce. Exemplu America. Toti vor sa voteze cu una ( i-am uitat numele laughing ) doar pentru ca are vagin intre picioare, nu ca vezi domne chiar vrea sa faca o schimbare acolo. Penibil de stupid. Feminismul o sa ii tampeasca pe toti. Mai nou folosesc scuza ° nu votezi cu ea? esti misogin °. Cum foarte °inteligent° a zis si J3nnif3r.

| alexandrualind a răspuns:

Nu vor.Au mai fost care au mai candidat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mancare cine va mai face?

| JetBlueJet explică (pentru anonim_4396):

Cel ce intreaba.

| anonim_4396 a răspuns (pentru JetBlueJet):

Si... si... si daca nu stie sa gateasca crying?

Oricum, stiu ca faci misto, daca universul ar fi vrut ca barbatii sa-si faca singuri de mancare (sau orice alta treaba care nu presupune efort, coordonare, analiza, ratinament, logica, imagine de ansamblu, etc) n-ar mai fi creat femeia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca barbatii sunt mai rationali ca femeile, femeile sunt mai emotive, oricat ar vrea ele sa fie rationale, barbatul o sa fie mai bun la asta oricand.Si ca presedinte, trebuie sa iei decizii bune, gandite "la rece". Sunt bune si femeile, sunt destepte, dar nu sunt facute pentru asta happy

| JetBlueJet explică (pentru anonim_4396):

Merci de raspuns.
Visul meu de a deveni presedinte se cam spulbera. :3

| anonim_4396 a răspuns (pentru JetBlueJet):

Nu vrei asta, crede-ma laughing E numai stres, de ce ai vrea o astfel de viata? Fa-te secretara smug

| KillaNoFilla a răspuns:

Udrea a candidat...

| JetBlueJet explică (pentru KillaNoFilla):

Cum de nu m-am gandit la ea.
Dar a esuat.

| KillaNoFilla a răspuns (pentru JetBlueJet):

Pai daca asculti major lazer e clar ca nu mai sti ce se intampla in jurul tau

| JetBlueJet explică (pentru KillaNoFilla):

Numele m-a dat de gol.

| PogChamp a răspuns:

Ca sa participi la presedentie trebuie sa ai influenta asupra poporului, sa faci majoritatea sa simpatizeze cu principiile tale, chiar daca nu ai nici cea mai tangenta cu principiile expuse.
Pentru un popor care a fost guvernat ani de zile de barbati crezi ca majoritatea o sa voteze drept bufon ( pardon, presedinte) o femeie?
Cum sunt destul de ignorant in privinta politicii si televiziunii relatez doar ce am vazut prin oras si din cate am vazut parca candida o tipa Monica Macovei la alegeri, dar n-a scos cine stie ce procentaj.
Cat despre viziunea mea cu o femeie ca presedinte, ar fi acelasi rahat in care suntem acum, sexul nu schimba o doctrina de 2 bani, asa ca tineti-va mandria sexuala in frau, ca nu are nici un rost ce ai in pantaloni cand trebuie sa conduci o tara.

| zStarrk a răspuns:

Hmmm...Probabil pentru ca cuvantul 'presedinte' nu are gen feminin happy
Ori cum cu barbat sau cu femeie la presedentie semintele tot aceleasi gust au happy.