| StefaN10XKY a întrebat:

De ce marijuana este ilegala?

Nu raspundeti daca nu sunteti documentati in acest subiect, deoarece chiar nu am chef sa citesc aberatii ca : De la marijuana faci cancer.

Din cate am inteles eu marijuana dauneaza mai putin sanatatii decat tutunul, ba chiar este indicata in unele cazuri, dar totusi este ilegala, oare de ce?

Cateva chestii interesante despre Marijuana :
https://www.youtube.com/watch?v=F7vD2NxPEEQ

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este ilegala deoarece este considerat drog de risc, fiind prevazuta in tabelul III din L.143/2000, privind prevenirea si combaterea drogurilor, rep. in 2014.
Se poate detine legal doar pe baza de prescriptie medicala.

| StefaN10XKY explică (pentru Ioandelasal):

Ok, am inteles, dar de ce este considerata "drog de risc" daca nu iti face nici un rau? (sau cel putin mai inofensiva decat tutunul)
Din cate am inteles eu, singurul mod in care ai putea muri de la marijoana ar fi daca ai fuma aproximativ 650 kg in 15 minute dar si atunci ai muri asfixiat. Deci nu inteleg de ce marijoana este ilegala, si tutunul, nu!

| Ioandelasal a răspuns (pentru StefaN10XKY):

N-as putea spune exact, nu sunt medic, nu stiu ce efecte poate avea si nu m-a interesat subiectul. Ca ipoteza pot spune doar ca ar putea da dependenta.

| StefaN10XKY explică (pentru Ioandelasal):

Ca tigarile sau bautura laughing, dar asta tine de vointa ta, daca te poti lasa sau nu, sau daca exagerezi si nu te mai poti lasa.
Deci in concluzie marijoana este interzisa pentru ca este considerata un drog preiculos, dar fara nici un argument pentru aceasta acuzatie cum ca este nociva asupra sanatatii intr-un nivel mai ridicat decat alte produse permise pe piata.

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Pentru ca asa a hotarat Parlamentul. Funda?