Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

De ce nu sunt interzise avorturile? (lege)
de ce biserica nu initiaza campanii impotriva lor?

61 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ai văzut "Decreţeii"?
http://youtu.be/ZgZJ-IV8Et0

...şi ce treabă are biserica cu legislaţia? Nu şi-a băgat destul până acum nasul şi acolo?

NOname
| NOname a răspuns:

În plus...http://i.imgur.com/xKDpXUC.jpg

NOname
| NOname a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......-de-ce-sa/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta ne ar mai trebuie, sa propuna biserica legi. Avortul spre informatia ta este ilegal de la o anumita varsta a sarcinii. Iti dai seama ce s ar intampla daca ar fi ilegale? Cate decese vor provoca avorturile ilegale, cate ucideri de copii nou nascuti vor fi? cu cat va creste rata de abandon? ar fi un dezastru

| neutrino a răspuns:

Asta ne mai trebuia ca incolo le avem pe toate!

| Fatamuntilor a răspuns:

Crezi ca daca vor fi interzise, avorturile vor disparea?
Se vor practica ilegal de catre persoane care habar nu au asa, iar c vor consecintele vor fi mult mai grave
Ca argument aduc aduc urmatorul caz.
Pe vremea lui Ceausescu se stie avorturile erau ilegale.Eram in clasa a 10 cand un zvon cutremura holurile liceului.O colega de-a noastra din clasa a 12 a murit din cauza unui avort facut ilegalLa doar 18 ani.
Atunci ne0au dus si pe noi, fetele la ginecolog(aveam 16 ani).
Mai degraba biserica ar finanta programe de educatie sexuala in randul tinetului, stiut fiind faptul ca asfel de accidente sunt din randul acestora.

| milan9 a răspuns:

Cine ti-a spus ca biserica nu initiaza campanii impotriva lor? In fiecare liceu sau scoala se desfasoara frecvent campanii de informare.
Preotii in biserici, duhovnicii la spovedanie il indica a fi unul care mai groaznice pacate! sad sad

| Alcyon a răspuns:

Avorturile nu sunt interzise, pentru ca pe vremea lui Ceausescu, cand era ilegal sa avortezi, multe femei au murit incercand sa scape singure de sarcina. Din pacate, metodele contraceptive mai dau si gres, iar oamenii nu au bani sa tina o liota de copii dupa ei. Cat despre povestea cu abandonatul copilului... sa fim seriosi. Asta nu-i o varianta. Copiii abandonati ajung boschetari sau infractori.

| vocea a răspuns:

Pai draga eessmerallda, avorturile nu sunt interzise pentru ca este alegerea ta daca vrei sa pastrezi copilul sau nu inainte ca el sa se nasca, deci teorectic elimini ceva ce inca nu a luat viata, pana aici totul legal dar intervine religia in mod corect deoarece nu este moral sa elimini si sa ii ei sansa la viata a viitorului tau copil, si ca sa iti raspund concret avorturile nu se interzic pentru ca ele tin mai mult de alegerea fiecaruia fiind judecata aceasta decizie ca una legala dar imorala, iar biserica nu initiaza campanii impotiva lor pentru ca in religeie bisericii omul este propriul sau arbitru si el raspunde personal in fata lui dumnezeu pentru ceea ce face, astfel oricat s-ar chnui nu ar duce nicaieri aceasta solutie, aici tine de caracterul fiecarei persoane pentru ca daca esti un om religios care crede in darul vietii nu o sa faci avort, deci biserica cum ar veni te educa iar decizia este in mainile tale

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nu era permis de sus, sa fii tu sanatoasa ca oricat s-ar pune biserica de-a curmezisul nimic. Dumnezeu a lasat ALEGEREA OMULUI. Ce face Omul cu alegerile lui inseamna :plata sau rasplata.
P. S. In caz ca nu ai vazut cum sunt tratati copiii nedoriti fata se copiii doriti iti recomand sa fii mai atenta la familiie din jurul tau si ai sa vezi diferenta cat de mare este.
In speranta ca te-am ajutat.
Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca nu ii intereseaza.In medie de 70-80% nu mai exista preoti adevarati.

| Prezidentul a răspuns:

De mere. Pentru ca sunt prea multi oameni pe pamant probabil? De ce raman femeile gravide daca nu vor copii?

| FatUglyVirgin a răspuns:

Lasa dreacu biserica..sunt mai multe biserici decat scoli si spitale la un loc in Romania

| Buresbista123 a răspuns:

Nu trebuie interzise,fiecare e liber sa faca ce vrea cu propriul corp, iar biserica nu vad ce treaba ar avea cu asa ceva, ea se ocupa cu povesti SF-HORROR, cu afaceri, cu discriminari, cu inducerea fricii si multe alte lucruri de acest gen

| Happyjump a răspuns:

Daca esti violata si rămâi însărcinată Iri convine? De ce sa-l interzică? E mai bine sa nască un copil si apoi sa-l lasa la un orfelinat, nu vrei sa faci avort nu faci! Fiecare cu problema lui.

| Captoresque a răspuns:

Repede băgați biserica la înaintare când ceva nu vă convine, dar dacă vă întreb pe fiecare câți dintre voi știți ce religie era Iisus Hristos, o să ridicați din umeri ca la BAC. Întrebați-vă întâi de ce nu se poate ca fiecare prost dintre voi să aibă posibilitatea de a face ce lege vă năzuie vouă prin cap înainte de culcare.

Hai să-ți dau un răspuns mai diplomat, ca să fiu și eu o dată drăguță cu cei încuiați la minte: Pentru simplu fapt că este dreptul femeii de a alege dacă vrea să facă avort sau nu. Nu vrei să faci avort, nu faci, dar să VREI să faci tu lege împotriva avorturilor, trebuie să fii dus cu capul nene. Am impresia că a uitat toată lumea ce s-a întâmplat pe timpul lui Ceaușescu de când cu decretul de la sfârșitul anilor '60, când o grămadă de femei au murit în încercarea de a-și provoca singure avortul (până și eu știu de chestiile astea, și sunt născută după revoluție. Cică vreți să dați exemplu bun "tineretului", și mintea voastră e plină de tâmpenii ca exemplul de față. Să vă fie rușine).

Bisericile nu au niciun cuvânt în chestia asta și foarte bine că nu au pentru că și-așa mulți sunt creduli și iau biblia mot-a-mot fără să "digere" ce vor să spună vorbele alea cu adevărat. Nu este nicăieri scris în biblie că nu poți să scoți din uterul tău o masă de celule fără funcții cognitive.

Și ne mai întrebăm de ce avem prin parlament un tâmpit bolșevic ca Victor Ponta. Pentru că sunteți niște proști cu 7 clase și credeți că totul vi se cuvine și vreți ca totul să fie ca voi, așa că îl credeți pe mincinosul care se află actualmente la guvernare și se scarpină-n fund. Vă duce omul în gară, vă și urcați în tren. Felicitări. Acum duceți-vă și uitați-vă la Antena 3, postul preaslăvitului Felix, motanul securist, ca să vă mai spele puțin Gâdea creierul, că de, s-a umplut cu cunoștințe moderne și a dat pe afară. Poate vă mai născocește altă idee prin minte și o postați pe TPU, și băgați biserica la înaintare. Tschuss.

| bogz a răspuns:

Pentru ca e decizia fiecaruia daca va creste un copil sau daca il va chinui mai mult.Si biserica ce ca''''at a facut in Romania? Da vreun ban pentru ceva? Ma abtin pentru ca probabil as vorbi prea urat.

| Robi1444 a răspuns:

Pentru ca iei viata unui copil nenascut.

| Cristina27061999 a răspuns:

Pentru ca doctorii considera ca nu este omorata o persoana prin avort
"copilul" nu are inca un creier deci nu este considerata o persoana ci doar un embrion
si poate fi ucis
dar mi se pare crud
este totusi un copil sad

| dana12848 a răspuns:

Asta ar fi o prostie sfie care are dreptul sa face ce vrea pentru sa ti un copil nedorit in viata?

| digital7shady a răspuns:

De ce crezi ca ar trebui interzise? Gandeste-te ca esti violata si ramai insarcinata. Ce faci?

| Ciumpi35 a răspuns:

Ar trebui interzise pentru ca omul nu are dreptul sa i-a viata nimanui, doar Dumnezeu, dar sunt multe fete violate, ori dupa ce raman insarcinate sunt parasite. Cu ele ce facem? Mai bine ramane asa.

Răspuns utilizator avertizat
| Katherine20 a răspuns:

Bună! happy NU sunt de acord cu avorturile e ceva foarte greșit, omori o viață nevinovată sad Acuma ăștia care zic de cazurile în care o fată e violată.Mă, părerea mea e că în 96% să nu zic 100% din cele care sunt violate, în cea mai mare parte e vina lor.Adică nu cred că cineva ar sări din tufiș, ziua, cu alți oameni pe stradă să sară pe o fată îmbrăcată ok și decent să o bage într-un sac și să o ducă acasă să o violeze straight face Apăi normal dacă unele umblă pe stradă mai mult dezbrăcate decât îmbrăcate, toți băieții se uită la ea, le stă capu la tot felul și dacă mai umblă și seara singură sau în compania băieților se ajunge la altceva... eu așa cred.Acum despre femeile care cică sunt prea sărace,sau au boli,din moment ce le trebuie,ce le trebuie ( înțelegi tu laughing ) ar trebui să se gândească și la consecințe, mai bine te abții decât ca apoi să regreți.Dar da, decât copii abandonați, care apoi ajung vai de capul lor, mai bine avort...dar niciuna dintre variante nu e ok sad Vai ce ajuns lumea.

| elenuyzy a răspuns (pentru Katherine20):

Nu stiu cum se face, dar ai spus tot ce gandesc. big like happy

| elenuyzy a răspuns (pentru Katherine20):

Nu stiu cum se face, dar ai spus tot ce gandeam. big like happy

| marinaculcea a răspuns (pentru Katherine20):

Tu te auzi? Poate unele fete se imbraca decent, sunt fete cuminti si nu umbla cu baietii seara pe strazi.Am vazut cazuri cand fete de 10- 11 ani sunt violate de proprii tati sau rude iti dai seama cum ar fi un copil sa aiba...un alt copil? Cat despre femeile sarace poate ele nu au banii sa isi cumpere AC sau prezervative. Si de cand sex-ul e un pacat? Auzi si la tine "daca le trebuie ce le trebuie[...] mai bine te abtii". Si la final mai zici si ca "niciuna dintre variante nu e ok sad" si mai pui si emoticon cu fata trista dupa ce mai sus radeai ca se imbraca fetele nu stiu cum si ies cu nu stiu cine si ca femeilor sarace le trebuie***. Nu neg ca sunt si fete care si-o cauta cu lumanarea. Acum tu daca porti o fusta si un maieu si te violeaza unu si ramai insarcinata si pin absurd sa zicem ca ai 11-12 ani tu ce ai face? Acum punete si in locul altorawinking

| Katherine20 a răspuns (pentru marinaculcea):

Tocmai d-aia am zis 96% nu 100% pentru că sunt și excepții când chiar nu e vina lorwinking Nu am zis că sexul e păcat, e ceva normal dar nu oricum, oriunde și oricând pentru că da, uneori e păcat că accepți tu asta că nu.Crede-mă că NU te violează nimeni decât un foarte, foarte rare cazuri dacă umblii pe stradă ziua și nu-i bagi în seama.Acum,nu mă miră că România e pe primul loc la avort straight face Crezi că toate femeile/fetele din țară care au făcut avort au avut 100% motive? Nu zic, uneori mda e mai bine să faci dar asta în cazuri extreme.Nu știu cum gândesc altele dar eu personal mai bine mă abțin decât ca apoi să regret și să omor o viață nevinovată straight face Nu te enerva așa, doar mi-am zis părerea, că nu ești tu de acord cu ea e altă poveste happy

P.S.Care-i problema ta că am pus emoticoane? happy

| Katherine20 a răspuns (pentru elenuyzy):

Mersi,mă bucur că ești de acord cu mine! kiss

| marinaculcea a răspuns (pentru Katherine20):

Problema mea ca ai pus emoticoane? laughing Draga mea nu e niciuna. Problema mea este ca ma devreme puneai emoticoane in care radeai de fetele care umbla nu stiu cum si mai tarziu ai pus fata trita...Asta e problema ori razi ori plangi? Ori razi de ele ori le compatimesti pe fetele care fac avort. Si stai linistita ca nu ma enervez

| marinaculcea a răspuns (pentru marinaculcea):

Trista* scuze

| Katherine20 a răspuns:

Apropo,vă recomand să vizionați "filmul" Strigătul Mut. Poate o să vi se schimbe părerea după ce îl vedeți happy

| anonim191 a răspuns:

Pentru ca avortul nu este treaba bisericii.nu mai traim in 1800.este dreptul fiecaruia sa decida asupra propiului corp.este dreptul fiecaruia sa decida daca poate sau nu sa intretina un copil.nu este dreptul tau sa decizi asupra corpului altei femei.nu iti afecteaza personal viata cu nimic.un copil venit dintr-un viol sau un copil nedorit nu va avea niciodata o viata buna.calitatea vietii este ceea ce conteaza nu doar sa traiesti ca o buruiana uitata de lume si fara viitor. face parte din drepturile tale ca OM sa poti decide acest lucru.societatea nu este condusa de biserica.este condusa de legi si rationament. daca vrei o astfel de lege mutate la arabi.

| anonim191 a răspuns:

Cine este anti avort este anti femei asta e sigur.una este sa ai credinta si alta este sa fii un fanatic religios irational.pana la dzeu te mananca sfintii.nu este logic, ba chiar este inuman sa crezi ca cineva are dreptul sa decida aspura ta, asupra propiului tau corp.din cate stiu dumnezeu si legile bisericesti predica iubirea sau iubirea de aproape si acceptarea.sa obligi un alt om sa pastreze un copil nedorit ba chiar mai mult unul pe care nu si-l poate permite nu inseamna iubire pentru semeni.este pur si simplu prostesc si preistoric sa crezi un asemenea lucru.viata este un dar atata timp cat este o viata de calitate nu prin centre de plasament intre orfani si conditii mizere.un embrion este la fel ca orice alta celula din corpul tau. absolut TOTUL ce este in corpul tau este viata, microbi, celule, sange.totul misca, consuma, se regenereaza si traieste pentru ca tu sa poti trai.atunci cand iei antibiotice omori miliarde de bacterii folositoare din stomac.ar trebui sa fii pedepsit pentru asta? cand te tratezi de o raceala omori o fiita microscopica care consuma si traieste in tine.este pacat? UN OM are constiina, ratiune.asta este ceea ce te diferenteaza de o celula.momentul in care creierul este dezvoltat te defineste ca om si nu embrion(un ovul fecundat)si NU..nu este crud sa faci avort.crud este ceea ce se intampla cu mii de copii in tara asta si in multe locuri din lume in care ei nu au nici un viitor, sunt abandonati si vanduti, nu au dreptul la educatie, viata sau sanatate...asta este crud.in loc sa ne preocupe CALITATEA VIETII atator copii care au potential si nu sunt ajutati pe noi de preocupa persecutarea femeilor care oricum nu fac AVORT DIN PLACERE...nimeni nu ajunge la avort din fericire.nimeni nu ia masuri drastice de prea mult bine.deschideti ochii fetelor, femeilor. aparati-va propiile drepturi.invatati cand si unde se termina credinta si incepe realitatea si rationamentul.roaga-te dar nu fi fanatic. iubeste si lasa libertatea fiecaruia sa decida asupra propiului corp, venit si sanatate.sunteti anti avort? adoptati copiii pe care altii nu-i pot creste.ca si asa in tara asta auzi pe toata lumea:"de ce sa adopt? sa il cresc si sa imi dea in cap?" GANDITI!

| Robyi a răspuns:

Avorturile, din punct de vedere Biblic, sunt interzise.
Pacat ca preotii nu stiu asta...